ΠΑΟΚ – Ηρακλής 3-0

Ο ΠΑΟΚ επικράτησε εύκολα του Ηρακλή με 3-0 και έκανε το 2 στα 2 στη Volley League.

Ο ΠΑΟΚ μετά τη νίκη επί του Ηρακλή στο League Cup, επικράτησε του «γηραιού» και για την Volley League με 3-0 σετ. Οι «ασπρόμαυροι» ήταν ξεκάθαρα ανώτεροι του συμπολίτη και δίκαια έφτασε στο 3-0.

Στο πρώτο σετ, ο Δικέφαλος μπήκε με όρεξη και πήρε ένα προβάδισμα τεσσάρων πόντων, 6-2, ενώ πήγε στο πρώτο τάιμ άουτ, προηγούμενος 10-5. Στη συνέχεια, ο ΠΑΟΚ διεύρυνε το σερί του προσπερνώντας την αντίσταση του Ηρακλή, 16-10, και από εκεί και έπειτα με όπλο του την άμυνα «κλείδωσε» το 1-0 με το τελικό 25-20.

Στο δεύτερο σετ, οι «ασπρόμαυροι» προηγήθηκαν με ένα σερί τριών πόντων, 3-0, με το πρώτο τάιμ άουτ να τους βρίσκει μπροστά με 8-4. Παρά τις μικρές εναλλαγές, ο Δικέφαλος διατήρησε τη διαφορά στο σκορ, την οποία και άνοιξε με ένα σερί στους +8 πόντους, 23-15, για να φτάσει στο τελικό 25-17 και 2-0 σετ.

Και στο τρίτο σετ, ο ΠΑΟΚ διατήρησε από την έναρξη αυτού μία διαφορά των δύο πόντων, 8-6 και 10-8, την οποία άνοιξαν στη συνέχεια οι Φιλίποφ και Τακουρίδης στους +4 πόντους, 13-9. Μολονότι οι »ασπρόμαυροι» βρίσκονταν καθ’ όλη τη διάρκεια του σετ κοντά στο σκορ με τον αντίπαλο, δεν του έδωσαν το δικαίωμα να πιστέψει ότι θα πάρει κάτι παραπάνω τόσο από το σετ όσο και από τον αγώνα, κατακτώντας τελικά το σετ με 25-19 και τον αγώνα με 3-0 σετ.

Στα αρνητικά του αγώνα, ο τραυματισμός του Αλεξάντερ Σαφράνοβιτς, ο οποίος αποχώρησε από τον αγωνιστικό χώρο, υποβασταζόμενος και πλέον όλοι περιμένουν τη διάγνωση των γιατρών.

ΠΑΟΚ – Ηρακλής Πετοσφαίριση 2015: 3-0

Αναλυτικά τα σετ: 25-20, 25-17, 25-19

Διακύμανση:
1ο σετ: 8-5, 16-10, 21-17, 25-20
2ο σετ: 8-4, 16-12, 21-15, 25-17
3ο σετ: 8-6, 16-13, 21-16, 25-19

ΠΑΟΚ (Σέρτζιου Στάνκου): Όκολιτς 11π. (9/11 επ., 2 μπλοκ), Μαρκέζ 6 (6/10), Φιλίποβ 3 (2 μπλοκ, 1 άσσος), Γκόρτσανιουκ 10 (8/13, 1 μπλοκ, 1 άσσος, 67% υπ., 22%αρ.),, Τζούριτς 8 (7/23, 1 μπλοκ), Σαφράνοβιτς 6 (5/9, 1 μπλοκ, 73% υπ., 55%αρ.), / Κωνσταντινίδης (λ. – 56% υπ., 44%αρ.), Τακουρίδης 1 (1/1), Γάτσης, Χιμένες 8 (7/12, 1 άσσος, 45% υπ., 18%αρ.).

ΗΡΑΚΛΗΣ ΠΕΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ 2015 (Ορφανός): Ντίνας 5 (4/7επ., 1 μπλοκ), Προύσαλης, Φέργκιουσον 8 (5/8, 1 μπλοκ, 2 άσσοι), Αρμενάκης 13 (12/28, 1 μπλοκ), Ρίου Κλίντι 10 (8/19, 1 μπλοκ, 1 άσσος, 51% υπ., 43%αρ.), Σωτηρίου 5 (5/12, 35% υπ., 20%αρ.) / Μπαμπαλιούτας (λ. – 50%υπ., 25%αρ.), Μούχλιας 1 (1/2), Τζιουμάκας, Μπουράκης (λ).

Ο προπονητής του ΠΑΟΚ Σέρτζιου Στάνκου είπε: «Είμαι ευχαριστημένος με το αποτέλεσμα. Ξέραμε ότι παίζουμε με ένα δυνατό αντίπαλο και μια από τις καλύτερες ομάδες στην Ελλάδα και είμαι πολύ χαρούμενος με τον τρόπο που λειτούργησε η ομάδα. Το μυαλό μου είναι στον τραυματισμό του Αλεξάντερ. Θέλω να πιστεύω ότι δεν είναι κάτι σοβαρό και θα μπορεί να μας βοηθήσει στο δύσκολο παιχνίδι στην Τουρκία».

Ο προπονητής του Ηρακλή Γιάννης Ορφανός είπε: «Δεν είμαι ευχαριστημένος και από την εμφάνιση και από το αποτέλεσμα. Κάναμε πολλά λάθη που μας στοίχησαν και είχαμε πολύ άσχημα ξεκινήματα στο σετ. Όταν θες να διεκδικήσεις κάτι παραπάνω δεν επιτρέπεται να κάνεις τόσα λάθη. Προσπαθήσαμε να σημαδέψουμε στην υποδοχή τον Χιμένεθ, όμως δεν τα καταφέραμε. Αφήνουμε πίσω αυτό το ματς και βλέπουμε την αναμέτρηση με τον Ολυμπιακό την επόμενη αγωνιστική».