Παμβοχαϊκός – Ολυμπιακός 1-3

Οι Ερυθρόλευκοι με μπροστάρη τον Σμιτ επικράτησαν με 3-1 σετ του Παμβοχαϊκού και πέτυχαν την 4η σερί νίκη τους στη Volleyleague

Με σπασμένα τα φρένα συνεχίζει η ανδρική ομάδα βόλεϊ του Ολυμπιακού, η οποία επικράτησε εκτός έδρας με 3-1 σετ (21-25, 22-25,  25-17, 20-25) του Παμβοχαϊκού και πέτυχε την 4η νίκη της σε ισάριθμα παιχνίδια στη Volleyleague. Στο παιχνίδι που διεξήχθη στο κλειστό της Βόχας έδωσε το «παρών» ο πρόεδρος του Ερασιτέχνη, Μιχάλης Κουντούρης, αλλά και αρκετοί φίλοι των Πειραιωτών, που στήριξαν την αγαπημένη τους ομάδας και τη βοήθησαν να φτάσει σε μια ακόμα νίκη.

Η ομάδα του Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ επιβεβαίωσε τον τίτλο του φαβορί και έφτασε τις 34 σερί νίκες στο πρωτάθλημα. Οι πρωταθλητές Ελλάδας πλέον στρέφουν το βλέμμα τους στην εξ’ αναβολής αναμέτρηση της 1ης αγωνιστικής με αντίπαλο την ΑΕΚ, που θα διεξαχθεί την Τετάρτη (21/11) στις 17:30 στο Κλειστό Γυμναστήριο του Ρέντη, «Μ. Μερκούρη».

Στο σημερινό παιχνίδι οι Ερυθρόλευκοι ξεκίνησαν καλύτερα και πήραν το πρώτο σετ με 25-21. Η ίδια εικόνα συνεχίστηκε και στο δεύτερο, με τους Πειραιώτες να κάνουν το 25-22 και το 2-0 στα σετ. Στο τρίτο οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και με 25-17 μείωσαν σε 2-1. Ο Ολυμπιακός, όμως, έδειξε χαρακτήρα, είχε τις απαντήσεις στις ερωτήσεις του Παμβοχαϊκού και με μπροστάρη τον Σμιτ έκανε το 25-20, φτάνοντας στην πολυπόθητη νίκη. Ο 32χρονος διαγώνιος πραγματοποίησε φανταστικό παιχνίδι και με 19 πόντους οδήγησε τους Πειραιώτες σε μία ακόμα νίκη. Διψήφιο αριθμό πόντων είχαν επίσης οι Κουμεντάκης και Ρούβερντινκ, οι οποίοι πέτυχαν από 12 και 11 πόντους αντίστοιχα.

Τα σετ: 1-3, 21-25, 22-25,  25-17, 20-25

Η διακύμανση:

1ο σετ: 3-8, 11-16, 17-21, 21-25

2ο σετ: 6-8, 16-14, 21-18, 22-25,

3ο σετ: 8-4, 16-6, 21-13, 25-17

4ο σετ: 3-8, 11-16, 12-21, 20-25

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ): Μπέμε 6(3/6 επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος), Σμιτ 19 (13/29 επ., 3 άσσοι, 3 μπλοκ), Τερβαπόρτι 2 (1 μπλοκ, 1 άσσος), Κουμεντάκης 12 (12/22 επ., 31% υπ.), Ρούβερντινκ 11 (10/17 επ., 1 μπλοκ, 29% υπ.), Ανδρεάδης 2 (1/3 επ., 1 άσσος), Στεφάνου-λ(49%), Χριστοφιδέλης, Στιβαχτής, Φράγκος 6 (6/10 επ. 50% υπ.)

Ο προπονητής του Ολυμπιακού Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ μετά το τέλος του παιχνιδιού δήλωσε: «Ήταν μια σημαντική νίκη για εμάς, εκτός έδρας σε ένα γήπεδο δύσκολο για αγώνες βόλεϊ. Σε γενικές γραμμές παίξαμε σε καλό επίπεδο ελέγξαμε τακτικά και τεχνικά το ματς. Στο 3ο σετ η συγκέντρωσή μας χάθηκε και απωλέσαμε ένα σετ με ένα τρόπο που δεν πρέπει να συμβαίνει σε μια ομάδα όπως η δική μας. Τώρα ακολουθεί η αναμέτρηση με την ΑΕΚ, όπου θα αγωνιστούμε στην έδρα μας μετά από αρκετές εβδομάδας και στο οποίο έχουμε την ευκαιρία να παραμείνουμε στην κορυφή και να βελτιώσουμε ακόμα περισσότερο το παιχνίδι μας».

Από την πλευρά του, ο πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης Γκάβιν Σμιτ, ανέφερε: «Η ομάδα έπαιξε καλά σε τρία σετ, με εξαίρεση το 3ο όπου χαλαρώσαμε. Ωστόσο πήραμε τους τρεις πόντους που είναι το πιο σημαντικό και σίγουρα έχουμε τις δυνατότητες ως ομάδα να εξελιχθούμε ακόμα περισσότερο. Οι φίλαθλοι μας ήταν εδώ, δημιούργησαν πολύ ωραία ατμόσφαιρα και τους ευχαριστούμε. Είμαι χαρούμενος για τη νίκη και κοιτάμε μπροστά».