Ηρακλής – Παναθηναϊκός 2-3

Ο Παναθηναϊκός έφυγε με σπουδαίο διπλό από την Μίκρα επί του Ηρακλή με 3-2 σετ έχοντας κορυφαίο τον Αλέξανδρο Ράπτη με 31 πόντους.

Φοβερό παιχνίδι στην Μίκρα ανάμεσα σε Ηρακλή και Παναθηναϊκό με τους Θεσσαλονικείς να προηγούνται με 2-0 σετ και τους «πράσινους» να κάνουν τη μεγάλη ανατροπή.

Ο Ηρακλής πήρε το πρώτο σετ με 25-23  και ενώ βρέθηκε πίσω στο σκορ με 20-21. Ένα λάθος του Πανταλέοντα και μια επίθεση του Κλίντι έδωσαν το σετ στον Ηρακλή ο οποίος πήρε και το δεύτερο σετ αν και βρέθηκε πίσω με 3-7. Με Σωτηρίου και Αρμενάκη ο Ηρακλής ισοφάρισε σε 13-13 ενώ με άσο του Έλληνα διαγωνίου πέρασε και μπροστά με 14-13. Οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με τρεις πόντους προς το τέλος τους σετ (23-20) έφτασαν εντέλει στο 2-0 μετά από επίθεση του Κλίντι.

Στο τρίτο σετ ο Παναθηναϊκός μπήκε και πάλι δυνατά και προηγήθηκε με 8-3. Οι «πράσινοι» συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και μετά από λάθος του Αρμενάκη έφτασαν στο 12-4. Ο «Γηραιός» δεν μπόρεσε να αντιδράσει και το σετ πήγε στον Παναθηναϊκό με 25-16 και έτσι έγινε το 2-1 για τους «πράσινους».

Η αντεπίθεση είχε μόλις ξεκινήσει, ο Παναθηναϊκός μπήκε φουριόζος και στο τέταρτο σετ, προηγήθηκε με 7-4 και 13-8 και πήρε τελικά το σετ με 25-21 φτάνοντας στο 2-2.

Οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες στο 5-5 στο ξεκίνημα το τάι μπρέικ. Ο Σωτήρης Πανταλέων με δύο σερί άσους διαμόρφωσε το 5-7 για τον Παναθηναϊκό αναγκάζοντας τον Γιάννη Ορφανό να καλέσει τάιμ άουτ. Δύο σερί λάθη όμως από Κλίντι και Αρμενάκη έδωσαν στους φιλοξενούμενους «αέρα» τεσσάρων πόντων (5-9) σε κρίσιμο σημείο του σετ. Ο Ηρακλής δεν μπόρεσε να επανέλθει και το σετ ολοκληρώθηκε με 15-10 υπέρ του Παναθηναϊκού που πήρε μια σπουδαία νίκη.

Κορυφαίος των «πρασίνων», σε άλλο ένα παιχνίδι, ήταν ο νεαρός Ράπτης, που ολοκλήρωσε το παιχνίδι με απολογισμό 31 πόντους, με 26 επιθέσεις, 4 μπλοκ κι έναν άσο!

Για τον Ηρακλή που υπέστη την τέταρτη σερί ήττα του κορυφαίος ήταν ο Αρμενάκης με 21 πόντους. Ακολούθησε ο Σωτηρίου με 17.

Τα σετ (2-3): 25-23, 25-22, 16-25, 21-25, 10-15