Θέτιδα Βούλας – Ολυμπιακός 2-3

Οι Ερυθρόλευκες προηγήθηκαν με 2-0, αλλά χαλάρωσαν και παραλίγο να το πληρώσουν ακριβά. Οι γηπεδούχες ισοφάρισαν σε 2-2 και έστειλαν το ματς στο τάι μπρέικ, όπου ο Ολυμπιακός με την εμπειρία του πήρε τη νίκη με 3-2 σετ.

Τα εύκολα δύσκολα έκανε η γυναικεία ομάδα βόλεϊ του Ολυμπιακού απέναντι στη Θέτιδα. Οι Ερυθρόλευκες προηγήθηκαν με 2-0 σετ, αλλά η ομάδα της Βούλας ισοφάρισε σε 2-2 και το παιχνίδι κρίθηκε στη ρώσικη ρουλέτα του τάι μπρέικ. Εκεί μίλησε η ποιότητα και η εμπειρία των νταμπλούχων Ελλάδας, οι οποίες με 15-7 έκαναν το 3-2 στα σετ (25-21, 25-23, 22-25, 24-26, 15-7) και πήραν τη νίκη. Η ομάδα του Μπράνκο Κοβάτσεβιτς, πάντως, δεν πήρε το τρίποντο, έχοντας μια ακόμα βαθμολογική απώλεια στη Volleyleague.

Ο Ολυμπιακός μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και με 25-21 έκανε το 1-0 στα σετ. Η ίδια εικόνα συνεχίστηκε και στο δεύτερο, με τις Ερυθρόλευκες να κάνουν το 25-23 και το 2-0. Όλα έδειχναν ότι οι φιλοξενούμενες θα έχουν ένα εύκολο απόγευμα, αλλά οι γηπεδούχες δεν τα παράτησαν, εκμεταλλεύτηκαν τη χαλάρωση των φιλοξενούμενων και με 25-22 μείωσαν σε 2-1. Το τέταρτο σετ κρίθηκε στις λεπτομέρειες, με τη Θέτιδα να το παίρνει με 26-24 και να ισοφαρίζει σε 2-2. Στο τάι μπρέικ η ομάδα της Βούλγας ξεκίνησε καλύτερα και προηγήθηκε με 3-1, αλλά οι παίκτριες του Κοβάτσεβιτς αντέδρασαν και από το -2 βρέθηκαν στο +4 (3-7). Το νερό πλέον είχε μπει στο αυλάκι, με την Μέιφιλντ λίγο αργότερα να κάνει το 15-7 και να δίνει τη νίκη στον Ολυμπιακό, ο οποίος πλέον στρέφει το βλέμμα του στο πρώτο παιχνίδι με την Βαλερό για τη φάση των 32 του Challenge Cup.

Την Τρίτη το βράδυ οι νταμπλούχες Ελλάδας θα αντιμετωπίσουν τη γαλλική ομάδα με στόχο να κάνουν το πρώτο βήμα για την πρόκρισή τους στις 16 καλύτερες ομάδες της διοργάνωσης.

Τα σετ: 21-25, 23-25, 25-22, 26-24, 7-15