Βολερό – Ολυμπιακός 3-0

Οι Ερυθρόλευκες ηττήθηκαν με 3-0 σετ στο πρώτο παιχνίδι της φάσης των «32» του Challenge Cup και θα τα δώσουν όλα στη ρεβάνς του Ρέντη για την ολική ανατροπή και την πρόκριση στους 16 της διοργάνωσης.

Δεν τα κατάφερε στη Γαλλία η γυναικεία ομάδα βόλεϊ του Ολυμπιακού, η οποία ηττήθηκε με 3-0 σετ από την Βολερό, στον πρώτο αγώνα της φάσης των «32» του Challenge Cup. Οι Ερυθρόλευκες παρουσιάστηκαν κατώτερες των περιστάσεων και πλέον βρίσκονται με την πλάτη στον τοίχο, όσον αφορά στην πρόκριση στις 16 καλύτερες ομάδες της διοργάνωσης.

Για να περάσουν στην επόμενη φάση οι νταμπλούχες Ελλάδας θα πρέπει πρώτα από όλα να κερδίσουν με 3-0 ή 3-1 σετ και να πάρουν επίσης και το χρυσό σετ. Σε διαφορετική περίπτωση οι Γαλλίδες θα σφραγίσουν το εισιτήριό τους και η ομάδα του Μπράνκο Κοβάτσεβιτς θα αποκλειστεί από τη συνέχεια της διοργάνωσης.

Στο αποψινό παιχνίδι οι Ερυθρόλευκες αντιμετώπισαν πολλά προβλήματα σε επίθεση και υποδοχή, γεγονός που εκμεταλλεύτηκαν οι παίκτριες της Βολερό. Πολύ μεγάλη ζημιά στον Ολυμπιακό έκανε η Κασάνοβα, η οποία ολοκλήρωσε τον αγώνα με 17 πόντους, ενώ εκτός από την Κουβανή, άλλες δύο παίκτριες των γηπεδούχων είχαν διψήφιο αριθμό πόντων.

Αντίθετα, οι φιλοξενούμενες στην επίθεση κατάφεραν να μετουσιώσουν σε πόντους μόλις το 29% των επιθέσεών τους (27 στις 94). Πρώτη σκόρερ για τον Ολυμπιακό ήταν η Σάσκια Χίπε με 13 πόντους.

Το πρώτο σετ ήταν μια πραγματική μάχη, με τις Γαλλίδες να το κατακτούν στην… παράταση με 27-25. Στο δεύτερο άρχισαν τα προβλήματα για τις νταμπλούχες Ελλάδας, με την Βολερό να κάνει το 25-17 και το 2-0. Η ίδια εικόνα συνεχίστηκε και στο τρίτο σετ, με τις γηπεδούχες να το κατακτούν εύκολα με 25-14. Πλέον, τα πράγματα είναι πολύ δύσκολο για τον Ολυμπιακό, που καλείται να κάνει την ολική ανατροπή.

Οι πρωταθλήτριες Ευρώπης την επόμενη εβδομάδα με τον κόσμο στο πλευρό τους θα προσπαθήσουν να απαντήσουν με το ίδιο… νόμισμα και να φτάσουν σε μια ακόμα επική ανατροπή στη σύγχρονη ιστορία τους.

Τα σετ: 3-0 σε 1:05, 27-25 (26΄), 25-17 (20’), 25-14 (19’)

Η διακύμανση:

1ο σετ: 8-7, 16-14, 21-20, 27-25

2ο σετ: 8-6, 16-13, 21-16, 25-17

3ο σετ:  8-5, 16-10, 21-10, 25-14

OΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπράνκο Κοβάτσεβιτς): Γιώτα 6 (3/4 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Μέιφιλντ 7 (6/22 επ., 1 άσσος, 58%υπ.-35%αρ.), Λαμπρούση 6 (3/9 επ., 3 άσσοι), Χριστοδούλου 3 (2/6 επ., 1 άσσος), Χίπε 14 (12/33 επ., 2 μπλοκ), Έμοντς 3 (2/18 επ., 1 μπλοκ, 75%υπ.-62%αρ.), Κοκκινάκη –λ (19%υπ.-6%αρ.)/Νομικού (50%υπ.-50%αρ.), Μιλεντίγεβιτς –λ (36%υπ-18%αρ.), Κωνσταντινίδου Λ.

Ο προπονητής του Ολυμπιακού, Μπράνκο Κοβάτσεβιτς δήλωσε μετά το ματς: «Για 1,5 σετ παίξαμε καλύτερα συγκριτικά με τα προηγούμενα ματς και σίγουρα πιάσαμε την καλύτερη απόδοση μέχρις στιγμής στη σεζόν. Ωστόσο αυτό δεν ήταν αρκετό για να φτάσουμε στο θετικό αποτέλεσμα. Στο πρώτο σετ χάσαμε αρκετές ευκαιρίες σε κόντρα επιθέσεις για να το κερδίσουμε και να αλλάξουμε την εξέλιξη του αγώνα. Σίγουρα δεν ήταν τόσο μεγάλη διαφορά των δυο ομάδων, όπως προκύπτει από το αποτέλεσμα.  Ελπίζω ότι στην έδρα μας θα είναι διαφορετικές οι ισορροπίες. Περιμένουμε τους φιλάθλους μας στο Ρέντη και μαζί τους θα παλέψουμε για την πρόκριση».