Challenge Cup : Ολυμπιακός – Ινεγκόλ 1-3 σετ, νίκη στο χρυσό σετ

Ο Ολυμπιακός πήρε τα δύο σετ που ήθελε απέναντι στην Ινεγκόλ με δυσκολία και προκρίθηκε στους «32» του CEV Challenge Cup!

Ο Ολυμπιακός είχε περάσει με επιβλητικό τρόπο και νίκη με 3-0 σετ από την Τουρκία, την προηγούμενη εβδομάδα, κόντρα στην τουρκική Ινεγκόλ και στην ουσία ήθελε δύο σετ για να εξασφαλίσει και τυπικά την πρόκριση. Όμως τα πράγματα δεν πήγαν κατ ευχήν στο Μελίνα Μερκούρη. Ο κανονικός αγώνας έληξε 3-1 σετ υπέρ των φιλοξενουμένων κι έτσι οι Ερυθρόλευκοι χρειάστηκαν το χρυσό σετ.

Οι γηπεδούχοι βρέθηκαν πίσω στα σετ με 0-1, ισοφάρισαν σε 1-1, στη συνέχεια βρέθηκαν πάλι πίσω με 1-2 κι 1-3, έτσι η αναμέτρηση πήγε στο χρυσό σετ όπου οι παίκτες του Φερνάντο Μπενίτεθ με την βοήθεια του κόσμου το κατέκτησαν και προκρίθηκαν έτσι στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Η Ίνεγκολ ήρθε στο Φάληρο χωρίς άγχος και με στόχο να κάνει ό,τι καλύτερο μπορούσε αφού ήταν με την πλάτη στον τοίχο. Πήρε με δυσκολία το πρώτο σετ χάρη στις καθοριστικές επιθέσεις του Κλάπβαϊκ (25-26) . Ολυμπιακός έφτασε με σχετική ευκολία στην κατάκτηση του δεύτερου σετ με 25-17. Οι φιλοξενούμενοι  πάτησαν και πάλι γκάζι στο τρίτο σετ και το πήραν τελικά με 25-20, προηγούμενοι καθόλη τη διάρκεια κι έτσι κάπως κύλησε και το επόμενο…

Οι Τούρκοι είχαν την ψυχολογία με το μέρος τους στο τέταρτο σετ. Οι Πειραιώτες κατάφεραν να ισοφαρίσουν με τον Αλεξίφ σε 10-10 με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ για αρκετή ώρα. Η διαφορά, όμως, έφτασε στους πέντε πόντους (22-17) μετά από άσο του Χιουσάι και έτσι η Ινεγκόλ πήρε το σετ με 25-21 μετά από χαμένο σερβίς του Πετρέα και η αναμέτρηση οδηγήθηκε στο χρυσό σετ.

Εκεί έπαιξε το ρόλο του και ο κόσμος των Ερυθρόλευκων! Στο χρυσό σετ ο Ολυμπιακός κατάφερε να προηγηθεί με 7-4 και η διαφορά διατηρήθηκε για αρκετή ώρα. Οι Τούρκοι ισοφάρισαν σε 11-11 μετά από κακό πλασέ του Αλεξίεφ. Με μπλοκ του Πετρέα και καρφιά του Οϊβάνεν να δίνουν καθοριστικούς πόντους, ο Ολυμπιακός πήρε το χρυσό σετ και τη χρυσή πρόκριση στην επόμενη φάση του θεσμού όπου θα αντιμετωπίσει την Γαλλική Τουρ, και πάλι σε διπλές αναμετρήσεις.

Τα σετ: 24-26, 25-17, 20-25, 21-25
Χρυσό σετ: 15-13

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μουνιόθ): Οϊβάνεν 23 (21/38 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Πετρέας 9 (5/9 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Μπέμε 5 (3/6 επ., 2 μπλοκ), Ντρίζγκα, Αλεξίεφ 20 (19/32 επ., 1 μπλοκ, 32% υπ. -21% άριστες), Ράουβερντινκ 16 (14/20 επ., 2 μπλοκ, 65% υπ. – 46% άριστες) / Στεφάνου (λ, 67% υπ. – 31% άριστες), Δαρίδης (λ), Ζουπάνι 1 (1/2 επ.), Στιβαχτής, Ανδρεάδης, Χριστοφιδέλης.

ΙΝΕΓΚΟΛ (Ζορόγλου): Κάταλ 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ), Αντάνοβιτς 18 (15/22 επ., 3 μπλοκ, 67% υπ. – 39% άριστες), Αλμάζ 9 (6/10 επ., 3 μπλοκ), Χατσιμπεκίρογλου 3 (2/2 επ., 1 μπλοκ), Χουσάι 19 (16/34 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 60% υπ. – 32% άριστες), Κλάπβαϊκ 23 (19/39 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ) / Ντενγκίν (λ, 60% υπ. – 44% άριστες), Μπασαράν 6 (2/3 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Τοκάτ, Τσίναρ, Αϊχάν.