Σαχτιόρ – Ολυμπιακός 2-3

Οι Ερυθρόλευκοι έδειξαν χαρακτήρα στη Λευκορωσία, πήραν τη νίκη με 3-2 σετ και «σφράγισαν» το εισιτήριό τους για τους «16» του CEV Cup, όπου θα αντιμετωπίσουν το νικητή του ζευγαριού BBSK-Αζαξιό.

Την πρόκρισή της στους «16» του CEV Cup πανηγύρισε η ανδρική ομάδα βόλεϊ του Ολυμπιακού! Οι Ερυθρόλευκοι επικράτησαν της Σαχτιόρ στην Λευκορωσία με 3-2 σετ και σε συνδυασμό με το 3-0 του πρώτου παιχνιδιού πήραν το εισιτήριο για την επόμενη φάση της διοργάνωσης. Η ομάδα του Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ έδειξε χαρακτήρα και δύο νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια πήρε την πολυπόθητη πρόκριση. Οι πρωταθλητές Ελλάδας πλέον περιμένουν να μάθουν τον αντίπαλό τους, ο οποίος θα προκύψει από το ζευγάρι BBSK-Αζαξιό. Το ματς θα διεξαχθεί την Πέμπτη, με την τουρκική ομάδα να έχει το προβάδισμα. αφού επικράτησε με 3-0 σετ στον πρώτο αγώνα που πραγματοποιήθηκε στη Γαλλία.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλύτερα στο σημερινό παιχνίδι και προηγήθηκαν με 6-4 και 14-9, ενώ λίγο αργότερα πήραν το πρώτο σετ με 25-18. Η ίδια εικόνα συνεχίστηκε και στην αρχή του δεύτερου σετ, με την Σαχτιόρ να προηγείται με 13-10. Ο Ολυμπιακός, ωστόσο, σε εκείνο το σημείο ανέβασε στροφές και ξεκίνησε την αντεπίθεσή του. Η ομάδα του Μουνιόθ ισοφάρισε αρχικά σε 15-15 και στη συνέχεια προηγήθηκε με 20-19. Στο τελευταίο κομμάτι του δεύτερου σετ οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι στο σκορ, με τους Πειραιώτες να αποδεικνύονται ψυχραιμότεροι και με 29-27 να κάνουν το 1-1.

Στις λεπτομέρειες κρίθηκε και το τρίτο σετ, με τους Ερυθρόλευκους να το παίρνουν με 26-24 και να σφραγίζουν την πρόκρισή τους στην επόμενη φάση του CEV Cup. Στο τέταρτο οι φιλοξενούμενοι έριξαν ρυθμό, κατέβασαν ταχύτατα και έδωσαν την ευκαιρία στους γηπεδούχους να ισοφαρίσουν σε 2-2 (25-20). Στο τάι μπρέικ, ωστόσο, οι Ερυθρόλευκοι πήραν από την αρχή το προβάδισμα και με 15-8 πήραν τη νίκη και μαζί την πρόκριση στην επόμενη φάση.

5ο σετ: 2-5, 5-10, 7-12, 8-15

Σαχτιόρ (Μπέκσα): Σματ 15 (13/19 επ., 2 μπλοκ), Αντάνοβιτς 18 (15/28 επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος, 61% υπ., 50% αρ.), Βοϊνάου 4 (3/7 επ., 1 άσσος), Τεβκούν 21 (16/27 επ., 3 μπλοκ, 2 άσσοι), Κιμιαλέφσκι 8 (7/12 επ., 1 μπλοκ, 39% υπ., 39% αρ.), Κουράχ 1 (1/4 επ.),Μπουντζιουκίν (λ, 13% υπ., 13% αρ.) / Μαρτσένκο (λ), Μαρτουνάου, Μάκινεν 4 (4/6 επ.), Σουκρεντάου 4 (4/5 επ.)

Ολυμπιακός (Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ): Πετρέας 5 (3/11 επ., 2 μπλοκ), Μπέμε 8 (4/4 επ., 4 μπλοκ), Φράγκος 12 (7/26 επ., 5 μπλοκ, 46% υπ., 31% αρ.), Σμιτ 13 (13/26 επ.),  Τερβαπόρτι, Ραούβερντικ 13 (13/18 επ., 39% υπ., 22% αρ.),Στεφάνου (λ, 48% υπ., 43% αρ.) / Δαρίδης (λ, 43% αυπ., 29% αρ.),Χριστοφιδέλης 1 (1 άσσος), Ζουπάνης 11 (8/16 επ., 3 άσσοι), Στιβαχτής, Ανδρεάδης 3 (2/3 επ., 1 μπλοκ), Κουμαντάκης 6 (6/14 επ., 27% υπ., 13% αρ.),

Ο προπονητής του Ολυμπιακού, Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ, δήλωσε μετά το τέλος του αγώνα, τα εξής: «Όπως είχα πει και μετά το τέλος του πρώτου αγώνα στο Ρέντη, ότι θα είναι δύσκολος ο αγώνας εκτός έδρας. Ξέρω το γήπεδο και τους παίκτες της Λευκορωσίας και στην έδρα τους η απόδοση τους είναι πάντα πιο καλή από ότι όταν παίζουν εκτός έδρας. Ήταν ένα δύσκολο και δυνατό παιχνίδι αλλά συγκεντρωθήκαμε, παίξαμε καλά από το τρίτο σετ και μετά, διορθώσαμε κάποια τεχνικά στοιχεία και το σημαντικό είναι ότι πήραμε την πρόκριση και συνεχίζουμε ακόμα πιο δυνατά».