Ολυμπιακός – Κηφισιά 3-0

Οι Ερυθρόλευκοι νίκησαν με 3-0 σετ την Κηφισιά και πλέον στρέφουν το βλέμμα τους στις μάχες με τον ΠΑΟΚ αρχικά για το Λιγκ Καπ και στη συνέχεια για το πρωτάθλημα.

Χαμηλό αποδείχθηκε το εμπόδιο της Κηφισιάς για την ανδρική ομάδα βόλεϊ του Ολυμπιακού.

Οι Ερυθρόλευκοι χωρίς να αντιμετωπίσουν το παραμικρό πρόβλημα επικράτησαν στο κλειστό του Ρέντη με 3-0 σετ, για την 9η αγωνιστική της Volleyleague και διεύρυναν στις 38 νίκες το εντυπωσιακό σερί που τρέχουν στο πρωτάθλημα τα τελευταία χρόνια. Οι Πειραιώτες είχαν σε μεγάλη ημέρα τον Νίκο Ζουπάνη, ο οποίος πέτυχε 15 πόντους και βοήθησε την ομάδα του να πάρει τη νίκη. Από κοντά ακολούθησαν οι Πετρέας και Ράουβερντινκ με 11 πόντους, έκαστος.

Η ομάδα του Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ έκανε το καθήκον της απέναντι στην Κηφισιά και πλέον στρέφει το βλέμμα της στον αγώνα της ερχόμενης Τετάρτης με τον ΠΑΟΚ στο κλειστό του Ρέντη, για τα ημιτελικά του Λιγκ Καπ. Στη συνέχεια ακολουθεί η αναμέτρηση των δύο ομάδων, αυτή τη φορά στη Θεσσαλονίκη (15/12), για το πρωτάθλημα.

Στα του παιχνιδιού, οι δύο ομάδες στην αρχή του πρώτου σετ πήγαιναν χέρι – χέρι στο σκορ, με τον Ολυμπιακό μετά το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ (16-14) να πατάει γκάζι και να κάνει το 25-19 και το 1-0 στα σετ. Στο δεύτερο οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά και είχαν το πάνω χέρι από την αρχή. Το 16-12 του δεύτερου τεχνικού τάιμ άουτ μετετράπη σε 25-22 και οι Ερυθρόλευκοι έβαλαν τις βάσεις για τη νίκη. Στο τρίτο σετ οι Πειραιώτες κυριάρχησαν κατά κράτος στο τάραφλεξ και με 25-16 έφτασαν στο 3-0.

Τα σετ: 25-19, 25-22, 25-16.

Η διακύμανση

1ο σετ: 8-6, 16-14, 21-17, 25-19

2ο σετ: 8-3, 16-12, 21-17, 25-22

3ο σετ: 8-4, 16-8, 21-11, 25-16

Ολυμπιακός (Φερνάντο Μπενίτεθ Μουνιόθ): Ζουπάνης 15 (13/22 επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος), Πετρέας 11 (5/5 επ., 4 μπλοκ, 2 άσσοι), Μπέμε 8 (6/9 επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος),Τερβαπόρτι 3 (2/2 επ., 1 μπλοκ),Κουμεντάκης 10 (9/19 επ., 1 άσσος, 64% υπ., 36% αρ.), Ράουβερντινκ 11 (11/13 επ., 35% υπ., 33% αρ.), Στεφάνου (λ, 53% υπ., 33% αρ.) / Δαρίδης (λ),

Κηφισιά (Νίκος Ζαλμάς): Νικολάκης 1 (1/1 επ.), Ρουμελιωτάκης 9 (8/18 επ., 1 μπλοκ, 67% υπ., 61% αρ.), Ρεκ 4 (4/7 επ.), Χαντ 10 (9/23 επ., 1 άσσος), Λέιν 8 (7/14 επ., 1 άσσος, 38% υπ., 24% αρ.), Ρενάτο 5 (2/5 επ. 3 μπλοκ), Καπελλάς (λ, 60% υπ., 33%αρ.) / Γκούζντα (λ), Ρούσσης, Μπέλλος, Μήτσης, Σπυριούλης, Μελλές

Ο προπονητής του Ολυμπιακού, Φερνάντο Μπενίτεθ Μουνιόθ, μετά το ματς δήλωσε: «Είχαμε προετοιμαστεί καλά για τον αγώνα ώστε να συνεχίσουμε τη νικηφόρα πορεία μας. Είχαμε καλό ρυθμό και ελέγχαμε τον αγώνα και την Κηφισιά. Είναι πολύ καλό για εμάς που είχαμε ένα δυνατό παιχνίδι σήμερα. Την Τετάρτη αντιμετωπίζουμε τον ΠΑΟΚ για το Λιγκ Καπ και θα προετοιμαστούμε για αυτό το παιχνίδι με τον καλύτερο τρόπο. Θα είναι ένα καλό και δυνατό παιχνίδι και για τις δυο ομάδες. Θέλουμε να κάνουμε το καλύτερο μας παιχνίδι και να πάρουμε την πρόκριση για τον πρώτο τελικό της φετινής σεζόν».

Ο Ραφαήλ Κουμεντάκης από την πλευρά του ανέφερε: «Δείξαμε σοβαρότητα, ήμασταν συγκεντρωμένοι στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα και πήραμε μια ακόμα νίκη. Η Κηφισιά προσπάθησε αλλά εμείς ήμασταν όπως έπρεπε να είμαστε, πήραμε μια εύκολη νίκη και τώρα κοιτάμε τον αγώνα της Τετάρτης με τον ΠΑΟΚ. Ο κόσμος είναι ο πιο σημαντικός παίκτης που έχουμε για αυτά τα παιχνίδια και θα είναι η δύναμη και το κίνητρο μας για να πάρουμε άλλη μια νίκη και την πρόκριση στον τελικό».