Ολυμπιακός – ΠΑΟΚ 3-1

Οι Ερυθρόλευκοι με τον αέρα του πρωταθλητή και με πρωταγωνιστές τους Σμιτ, Μπέμε και Ράουβερντινκ επικράτησαν με 3-1 σετ του ΠΑΟΚ και προκρίθηκαν στον τελικό του Λιγκ Καπ.

Ντέρμπι μόνο στα χαρτιά ήταν το παιχνίδι του Ολυμπιακού με τον ΠΑΟΚ για τα ημιτελικά του Λιγκ Καπ. Οι Ερυθρόλευκοι μετά το πρώτο σετ κυριάρχησαν απόλυτα στο κλειστό του Ρέντη και με κορυφαίους τους Σμιτ, Μπέμε και Ράουβερντινκ επικράτησαν με 3-1 σετ (23-25, 25-19, 25-17, 25-21).

Οι Πειραιώτες πανηγύρισαν μία πολύ σπουδαία νίκη μπροστά στον κόσμο τους και σφράγισαν το εισιτήριό τους για τον μεγάλο τελικό, όπου θα αντιμετωπίσουν τον Φοίνικα Σύρου, που κέρδισε με 3-2 την ΑΕΚ. Οι οπαδοί των γηπεδούχων έδωσαν δυναμικό «παρών» στο «Μελίνα Μερκούρη» και δημιούργησαν «καυτή» ατμόσφαιρα, βοηθώντας τα μέγιστα τους παίκτες του Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ να πάρουν την πολυπόθητη πρόκριση.

Οι γηπεδούχοι μετά το πρώτο σετ, στο οποίο υπέπεσαν σε πολλά και εύκολα λάθη, ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοσή τους, πίεσαν πολύ στο σερβίς και χάλασαν την υποδοχή των φιλοξενούμενων, φτάνοντας σχετικά εύκολα στη νίκη. Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Σμιτ με 19 πόντους και από 13 πέτυχαν οι Μπέμε και Ράουβερντινκ, ενώ από τον ΠΑΟΚ ξεχώρισαν οι Τακουρίδης και Τζούριτς με 12 και 11 πόντους αντίστοιχα.

Η πρώτη μάχη ανάμεσα στους δύο μεγάλους αντιπάλους βρήκε νικητές τους Ερυθρόλευκους, με τις δύο ομάδες να αναμετρώνται ξανά το Σάββατο στην Πυλαία, αυτή τη φορά για το πρωτάθλημα.

Αιφνιδίασε τον Ολυμπιακό ο ΠΑΟΚ

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι, επέδειξαν μεγαλύτερη συγκέντρωση στο τάραφλεξ και εκμεταλλεύτηκαν στο έπακρο τα λάθη των γηπεδούχων. Οι Τζούριτς, Τακουρίδης και Χιμένες ήταν ανίκητοι στο φιλέ, με τους παίκτες του Ολυμπιακού να μην μπορούν να σταματήσουν την «ασπρόμαυρη» τριπλέτα. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης ήταν καλύτερη, είχε το πάνω χέρι και προηγήθηκε με 21-16. Σε εκείνο το σημείο οι γηπεδούχοι αντέδρασαν, άρχισαν να βρίσκουν τα πατήματά τους και ισοφάρισαν σε 23-23. Παρά την αντεπίθεση των «ερυθρόλευκων», ο ΠΑΟΚ κατάφερε να πάρει το πρώτο σετ με 25-23, μετά το λάθος στο σερβίς του Σμιτ και το μπλοκ-άουτ του Μάρκεζ.

Αλλαγή πλάνων και ανατροπή!

Στην αρχή του δεύτερου σετ οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στο σκορ, με τον Ολυμπιακό μετά το 10-10 να αλλάζει τακτική και να στοχεύει στο σερβίς τον Χιμένες. Το πλάνο του Μουνιόθ Μπενίτεθ απέδωσε καρπούς και οι Ερυθρόλευκοι άρχισαν να ξεφεύγουν στο σκορ. Οι γηπεδούχοι με ένα σερί 6-1 προηγήθηκαν με 16-11, ενώ στη συνέχεια έκαναν το 21-14. Ο ΠΑΟΚ δεν κατάφερε να επιστρέψει, με τον Ολυμπιακό να ισοφαρίζει 1-1 (25-19).

Στο τρίτο σετ οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν απόλυτα στο τάραφλεξ και προηγήθηκαν με 6-0. Οι Πειραιώτες βρήκαν ρυθμό, εκμεταλλεύτηκαν τις κακές υποδοχές του ΠΑΟΚ και με 25-17 έκαναν το 2-1. Τα πράγματα άρχισαν να γίνονται πολύ δύσκολα για τον Δικέφαλο, με τον Ολυμπιακό να συνεχίζει στον ίδιο ρυθμό και στο τέταρτο σετ. Οι Ερυθρόλευκοι προηγήθηκαν με 13-6 και λίγο αργότερα έφτασαν με… μαθηματική ακρίβεια στο 25-21 και στο 3-1 σετ.

Τα σετ: 23-25, 25-19, 25-17, 25-21