ΠΑΟΚ – Ηρακλής Χαλκίδας 3-2

Δυσκολεύτηκε ιδιαίτερα ο ΠΑΟΚ απέναντι στον Ηρακλή Χαλκίδας που του δημιούργησε πολλά προβλήματα, με τους Θεσσαλονικείς να επικρατούν τελικά 3-2 σετ

Ο πρωταθλητής ΠΑΟΚ, μετά την ήττα την περασμένη αγωνιστική από τον Ολυμπιακό, φαίνεται να ψάχνει τα πατήματά του, αφού σήμερα τα βρήκε απέναντι στον Ηρακλή Χαλκίδας στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής της Volley League, στο παλατάκι της Πυλαίας.

Ιδιαίτερα αξιόμαχη η ομάδα του Σπύρου Γκολίτση έφτασε τους 12 βαθμούς και συνεχίζει τις υψηλές πτήσεις στο βαθμολογικό πίνακα αποδεικνύοντας ότι δεν βρίσκεται τυχαία στην τρίτη θέση της βαθμολογίας.

Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 1-0 σετ και ο Ηρακλής ισοφάρισε σε 1-1. Στο τρίτο σετ οι φιλοξενούμενοι με  σερί 8-0 έκαναν το 13-8, 13-16 πλησίασαν ακόμα πιο κοντά στο 20-22, ωστόσο ο ΠΑΟΚ επικράτησε με 25-22. Το τέταρτο σετ ήταν θρίλερ με τον Ηρακλή Χαλκίδας να επικρατεί με 27-25 και να κάνει το 2-2 κι έτσι το ματς οδηγήθηκε στο τάι μπρέικ.

Εκεί, ο Ηρακλής Χαλκίδας προηγήθηκε με 6-5 και μέχρι το 8-7 οι δύο ομάδες έδιναν μια μάχη σώμα με σώμα, αλλά ύστερα οι φιλοξενούμενοι παραδόθηκαν κι ηττήθηκαν τελικά με 15-12 με τον Σαφράνοβιτς να τελειώνει το πέμπτο σετ και να δίνει τη νίκη στην ομάδα του.

Τα σετ: 25-19, 22-25, 25-22, 25-27, 15-12.