Πορφύρας – Ολυμπιακός 0-3

Οι Ερυθρόλευκες επικράτησαν με 3-0 σετ του Πορφύρα σε μόλις 58 λεπτά και πέτυχαν την 13η διαδοχική νίκη τους στο πρωτάθλημα.

Σε παράσταση για ένα ρόλο μετέτρεψε η γυναικεία ομάδα βόλεϊ του Ολυμπιακού το παιχνίδι με τον Πορφύρα, για την 14η αγωνιστική της Volleyleague.

Οι Ερυθρόλευκες έκαναν… πάρτι στο κλειστό του Σαλπέα και επικράτησαν εύκολα με 3-0 σετ (25-13, 25-12, 25-16) σε μόλις 58 λεπτά αγώνα! Η ομάδα του Μπράνκο Κοβάτσεβιτς επιβεβαίωσε τον τίτλο του φαβορί και πέτυχε την 13η διαδοχική νίκη της στο πρωτάθλημα.

Οι νταμπλούχες Ελλάδας παρέμειναν στην πρώτη θέση της βαθμολογίας και απέδειξαν σε ένα ακόμα παιχνίδι ότι βρίσκονται σε εξαιρετική κατάσταση. Από τον Ολυμπιακό ξεχώρισαν οι Γιώτα και Χουντ, οι οποίες ολοκλήρωσαν τον αγώνα έχοντας από 12 πόντους. Η Ελληνίδα κεντρική μάλιστα είχε 70% ποσοστό επιτυχίας στην επίθεση και πέντε ακόμα πόντους από μπλοκ.

Ηταν σοβαρές και «καθάρισαν» εύκολα

Οι φιλοξενούμενες μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκαν με 6-1 και στη συνέχεια με 21-7, ενώ κατέκτησαν το πρώτο σετ με 25-13. Η ίδια εικόνα συνεχίστηκε και στο δεύτερο, με τον Ολυμπιακό να κάνει το 25-12 και το 2-0. Το τρίτο ήταν πλέον διαδικαστικού χαρακτήρα, με τις Ερυθρόλευκες να φτάνουν εύκολα στο 25-16 και στο 3-0.

Τα σετ: 0-3 σε 58′, 13-25 (19′), 12-25 (19′), 16-25 (20′)

Η διακύμανση:

1ο σετ: 6-8, 11-16, 11-21, 13-25

2ο σετ: 1-8, 8-16, 10-21, 12-25

3ο σετ: 5-8, 11-16, 13-21, 16-25

Πορφύρας (Βασίλης Πανδής): Κωνσταντέλου 2 (1/6 επ., 1 μπλοκ), Θαλασσινού 5 (5/21 επ., 17% υπ., 17% αρ.),  Σιδεράτου 3 (2/11 επ., 1 άσσος), Άντερσον 5 (2/4 επ., 3 μπλοκ),Φωτεινού 6 (4/11 επ., 2 άσσοι), Δραγουμάνου 8 (6/19 επ., 2 άσσοι,38% υπ., 31% αρ.), Σαββάτη -λ (36% υπ., 19% αρ.) / Γκούρα, Σπυριδάκη, Ευθυμιάδη, Νικολάκη

Ολυμπιακός (Μπράνκο Κοβάτσεβιτς): Γιώτα 12 (7/10 επ., 5 μπλοκ), Νομικού 7 (7/17 επ.), Λαμπρούση 9 (4/6 επ., 2 μπλοκ, 3 άσσοι), Χριστοδούλου 4 (3/4 επ., 1 άσσος), Έμοντς 8 (4/10 επ., 4 άσσοι, 56% υπ., 33% αρ.), Χούντ 12 (12/27 επ., 37% υπ., 16% αρ.)
Κονόμη -λ, Κοκκινάκη -λ,

Ο προπονητής του Ολυμπιακού,  Μπράνκο Κοβάτσεβιτς δήλωσε μετά το τέλος του αγώνα τα εξής: «Ήταν ένα παιχνίδι που με την απόδοση μας το κάναμε να μοιάζει πολύ εύκολο. Όπως και στο προηγούμενο παιχνίδι ήμασταν πολύ καλοί στο μπλοκ, στο σερβίς και στην άμυνα μας και αυτοί μας οδήγησε στο 3-0. Έτσι θέλουμε να συνεχίσουμε και να έχουμε συνεχώς όλο και καλύτερο αγωνιστικό ρυθμό».

Από την πλευρά της η Τζίνα Λαμπρούση δήλωσε: «Ο Πορφύρας έχει δείξει με την παρουσία του ότι είναι μια καλή και ανταγωνιστική ομάδα. Εμείς μπήκαμε πολύ συγκεντρωμένες από την αρχή στον αγώνα και διατηρήσαμε τον ίδιο ρυθμό μέχρι το τέλος, κάτι που έκανε το παιχνίδι να μοιάζει πολύ εύκολο. Ακολουθήσαμε σωστά την τακτική μας, πιέσαμε με το σερβίς μας και έτσι φτάσαμε στο τελικό 3-0. Θέλουμε να συνεχίσουμε το ίδιο δυνατά και στα επόμενα παιχνίδια».