Ολυμπιακός – Μακεδόνες Αξιού 3-0

Οι Ερυθρόλευκες επικράτησαν εύκολα με 3-0 και πέτυχαν την 16η νίκη τους σε 17 ματς στο φετινό πρωτάθλημα.

Ασταμάτητη είναι η γυναικεία ομάδα βόλεϊ του Ολυμπιακού, με τις Ερυθρόλευκες το βράδυ της Παρασκευής να κερδίζουν εύκολα στο κλειστό του Ρέντη τους Μακεδόνες Αξιού με 3-0 σετ (25-16, 25-9, 25-16), για την 17η αγωνιστική της Volleyleague.

Η ομάδα του Μπράνκο Κοβάτσεβιτς δεν αντιμετώπισε κανένα απολύτως πρόβλημα και έφτασε εύκολα στην 16η νίκη της στο φετινό πρωτάθλημα. Οι νταμπλούχες Ελλάδας λίγες ημέρες μετά την πρόκρισή τους στους «8» του Κυπέλλου, συνέχισαν την εξαιρετική πορεία τους στη Volleyleague και παρέμειναν στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και έδειξε από την αρχή τις… άγριες διαθέσεις του, κερδίζοντας εύκολα το πρώτο σετ με 25-16. Η ίδια εικόνα συνεχίστηκε και στο δεύτερο, με το 25-9 να αποτυπώνει πλήρως την «ερυθρόλευκη» κυριαρχία. Η ομάδα του Σέρβου τεχνικού έκανε εύκολα το 2-0 και έβαλε τις βάσεις για μία ακόμα νίκη. Το τρίτο σετ ήταν πλέον διαδικαστικού χαρακτήρα, με τις γηπεδούχους να το κατακτούν με 25-16 σε 22 λεπτά.

Τα σετ: 3-0 σε 60′, 25-16 (20′), 25-9 (18΄), 25-16 (22′)

Η διακύμανση:

1ο σετ:  6-8, 16-14, 21-16, 25-16
2ο σετ: 8-4, 16-5, 21-8, 25-9
3ο σετ: 4-8, 16-14, 21-15, 25-16

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπράνκο Κοβάτσεβιτς): Νομικού 5 (4/14 επ., 1 μπλοκ), Λαμπρούση 6 (3/7 επ., 1 μπλοκ, 2 άσσοι), Χρστοδούλου 3 (2 μπλοκ., 1 άσσος), Ζακχαίου 9 (8/10 επ., 1 άσσος), Έμοντς 10 (8/14 επ., 2 άσσοι, 54% υπ., 46% αρ.), Χούντ 17 (12/22 επ., 1 μπλοκ, 4 άσσοι, 20% υπ., 20% αρ.), Κονόμη -λ (67% υπ., 67% αρ.). Κοκκινάκη -λ / Βλαχάκη 6 (6/10 επ.), Κωνσταντινίδου 2 (2 άσσοι),

Μακεδόνες Αξιού (Γιώργος Οικονομίδης): Μιτακίδου 3 (2/2 επ., 1 μπλοκ), Καλτώνη 1 (1/2 επ.), Καραφουλίδου Ν. 6 (3/9 επ., 3 μπλοκ), Δορούκα 4 (2/20 επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος, 30% υπ., 10% αρ.), Τζέλιτς 6 (5/16 επ., 1 άσσος, 35% υπ., 18% αρ.), Κβίζοβιτς 4 (3/22 επ., 1 άσσος, 50% υπ., 38% υπ.), Ευθυμιάδου -λ (11% υπ., 11% αρ.) / Παπαζή, Παπαδοπούλου, Καμανά, Καραφουλίδου Ε.,

Ο προπονητής του Ολυμπιακού Μπράνκο Κοβάτσεβιτς δήλωσε μετά το ματς: «Ήταν ένα σωστό παιχνίδι. Στην αρχή του πρώτου σετ δεν ήμασταν τόσο καλοί αλλά στην συνέχεια βρήκαμε το ρυθμό μας και φτάσαμε σε μια ακόμα νίκη με 3-0 σετ. Μετά από καιρό τα κορίτσια έχουν δυο μέρες ρεπό να ξεκουραστούν και από Δευτέρα να συνεχίσουμε να δουλεύουμε δυνατά και να προετοιμαστούμε για το ντέρμπι με τον Πανναξιακό, στη Νάξο, την ερχόμενη εβδομάδα».

Η Κατερίνα Ζακχαίου από την πλευρά της ανέφερε: «Αντιμετωπίσαμε το παιχνίδι σοβαρά, όπως όλα. Μπορεί να μην ξεκινήσαμε καλά αλλά γρήγορα βρήκαμε το ρυθμό μας και πιέζοντας από το σερβίς πήραμε μια ακόμα νίκη και συνεχίζουμε την πορεία μας στο πρωτάθλημα. Θα ξεκουραστούμε και από Δευτέρα θα επιστρέψουμε στις προπονήσεις καθώς ακολουθεί ένα δυνατό εκτός έδρας παιχνίδι με τον Πανναξιακό»