Ολυμπιακός – Παμβοχαϊκός 3-0

Οι Ερυθρόλευκοι έκαναν το καθήκον τους απέναντι στον Παμβοχαϊκό και πλέον επικεντρώνονται στη μεγάλη μάχη που ακολουθεί με την Τρεντίνο για τα ημιτελικά του CEV Cup.

Την απόλυτα νικηφόρα πορεία της στη φετινή Volleyleague συνέχισε η ανδρική ομάδα του Ολυμπιακού. Οι Ερυθρόλευκοι ξεπέρασαν εύκολα το εμπόδιο του Παμβοχαϊκού με 3-0 σετ και πέτυχαν την 17η νίκη τους σε ισάριθμα παιχνίδια, ενώ παράλληλα διεύρυναν στις 44 νίκες το εντυπωσιακό σερί που τρέχουν τα τελευταία χρόνια στο πρωτάθλημα.

Η ομάδα του Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ έκανε το καθήκον της απέναντι στην ομάδα της Πελοποννήσου και πλέον επικεντρώνεται στη μεγάλη μάχη που ακολουθεί με την Τρεντίνο για τα ημιτελικά του CEV Cup. Οι Πειραιώτες την ερχόμενη Τρίτη θα υποδεχθούν στο Ρέντη την ιταλική ομάδα, με στόχο να κάνουν το πρώτο βήμα για την πρόκρισή τους στον τελικό.

Η εικόνα του αγώνα:

Ο Παμβοχαϊκός μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και προηγήθηκε με 16-14 και 17-15. Οι νταμπλούχοι Ελλάδας, ωστόσο, αντέδρασαν άμεσα και με τρεις σερί πόντους έκαναν το 18-17. Οι Ερυθρόλευκοι βρήκαν ρυθμό στην επίθεση και με 25-19 έκαναν το 1-0 στα σετ.

Στο δεύτερο σετ ο Ολυμπιακός κυριάρχησε απόλυτα και προηγήθηκε γρήγορα με 15-11. Η ομάδα του Ισπανού τεχνικού δεν κοίταξε ποτέ ξανά πίσω και με 25-20 έκανε το 2-0 στα σετ.

Στο τρίτο οι Ερυθρόλευκοι παρέμειναν σοβαροί και παρά την υπερπροσπάθεια που έκαναν οι παίκτες του Παμβοχαϊκού κατάφεραν να κάνουν το 3-0. Το σετ ήταν ισορροπημένο, με τον Ολυμπιακό στο τελευταίο κομμάτι να πατάει… γκάζι και με 25-23 να παίρνει τη νίκη.

Τα σετ: 3-0 σε 1:09, 25-19 (21΄), 25-20 (24΄), 25-23 (24΄)

Η διακύμανση:

1ο σετ: 8-6, 14-16, 21-18, 25-19
2ο σετ: 7-8, 16-12, 21-15, 25-20
3ο σετ: 8-5, 16-14, 21-19, 25-23

Ολυμπιακός (Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ): Σμαραγδής 8 (6/8 επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος), Πετρέας 11 (7/8 επ., 3 μπλοκ, 1 άσσος), Σμιτ 16 (13/19 επ., 3 άσσοι), Τερβαπόρτι 2 (1/3 επ., 1 μπλοκ), Αλεξίεφ 9 (6/9 επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος, 50% υπ., 35% αρ.), Ράουβερντικ 7 (5/10 επ., 2 μπλοκ, 46% υπ., 46% αρ.), Στεφάνου -λ (33% υπ., 33% αρ.) / Χριστοφιδέλης, Ζουπάνης 5 (3/3 επ., 2 μπλοκ),  Στιβαχτής

Παμβοχαϊκός (Κώστας Δεληκώστας): Δημητριάδης, Ολιβέιρα 11 (11/18 επ., 33% υπ., 11% αρ.), Γκλαστόνε 4 (1/5 επ., 1 μπλοκ, 2 άσσοι), Τουρνάκης 4 (3/6 επ., 1 άσσος), Ροντρίγκο 13 (13/22 επ., 52% υπ., 41% αρ.), Γουάλαφ 11 (8/16 επ., 3 άσσοι), Παπαδημητρίου -λ (47% υπ., 33% αρ.) / Κωστάκης,  Τσέλιος 3 (3/3 επ.),

Ο προπονητής του Ολυμπιακού, Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ μετά το τέλος της αναμέτρησης δήλωσε: «Ήταν σημαντικό να παίξουμε καλά, να κερδίσουμε και να φτάσουμε υγιείς στον αγώνα της Τρίτης κόντρα στην Τρεντίνο. Παίξαμε σοβαρά και συγκεντρωμένα, χωρίς να δώσουμε στον αντίπαλο την ευκαιρία να αντιδράσει και να διεκδικήσει κάτι παραπάνω. Στόχος μας ήταν να παίξουμε καλά και συγκεντρωμένα ώστε να προετοιμαστούμε κατάλληλα πριν από τον ημιτελικό του CEV Cup και το πετύχαμε. Έχουμε δυο ακόμα μέρες να δουλέψουμε και να είμαστε έτοιμοι για αυτόν τον πολύ σπουδαίο αγώνα».

Ο κεντρικός του Ολυμπιακού, Νίκος Σμαραγδής, από την πλευρά του ανέφερε τα εξής: «Ξέραμε ότι θέλαμε τη νίκη πριν τον αγώνα με την Τρεντίνο. Με εξαίρεση το τρίτο σετ που χαλαρώσαμε, στα δυο πρώτα ακολουθήσαμε πιστά την τακτική μας και δεν αφήσαμε τον αντίπαλο να αντιδράσει. Έχουμε την ποιότητα σαν ομάδα, πήραμε το 3-0 και τώρα έχουμε δυο μέρες να προετοιμαστούμε για τον ημιτελικό της Τρίτης».