Ολυμπιακός – Ηλυσιακός 3-0

Οι Ερυθρόλευκες κέρδισαν εύκολα με 3-0 σετ τον Ηλυσιακό και παρέμειναν στην κορυφή της βαθμολογίας.

Μία ακόμα εντυπωσιακή εμφάνιση από τα κορίτσια του Ολυμπιακού, μία ακόμα νίκη στο φετινό πρωτάθλημα.

Οι Ερυθρόλευκες το βράδυ του Σαββάτου κέρδισαν εύκολα στο κλειστό του Ρέντη τον Ηλυσιακό με 3-0 σετ (25-22, 25-11, 25-11)  και παρέμειναν στην κορυφή της βαθμολογίας. Η ομάδα του Μπράνκο Κοβάτσεβιτς δυσκολεύτηκε μόνο στο πρώτο σετ, στο οποίο ο Ηλυσιακός φάνηκε ανταγωνιστικός. Στα άλλα δύο οι παίκτριες του Σέρβου έπαιξαν εξαιρετικό βόλεϊ και έφτασαν εύκολα στη νίκη.

Πριν την έναρξη της αναμέτρησης απονεμήθηκε στην Στέλλα Χριστοδούλου το βραβείο της MVP για την 18η αγωνιστική, το οποίο παρέλαβε από τον Γιάννη Αλαμπασύνη, ο οποίος το περασμένο Σάββατο έπεσε θύμα της άνανδρης επίθεσης στο Παπαστράτειο. Οι παίκτριες της γυναικείας ομάδας βόλεϊ του Ολυμπιακού μάλιστα του χάρισαν μια φανέλα της ομάδας με όλες τις υπογραφές τους, δείχνοντας έμπρακτα τη στήριξή τους.

Η εικόνα του αγώνα:

Το πρώτο σετ ήταν ντέρμπι, με τον Ηλυσιακό να προηγείται με 10-7 και τον Ολυμπιακό λίγο αργότερα να φέρνει τούμπα το ματς για το 21-19. Οι γηπεδούχες με 25-22 έκαναν το 1-0 και έβαλαν τις βάσεις για μία ακόμα νίκη στο φετινό πρωτάθλημα. Στο δεύτερο σετ οι Ερυθρόλευκες κυριάρχησαν απόλυτα και με 25-11 έκαναν το 2-0. Η ίδια εικόνα συνεχίστηκε και στο τρίτο, το οποίο επίσης κατέκτησαν με 25-11.

Τα σετ: 3-0 σε 1:01, 25-22 (25′), 25-11 (18′), 25-11 (18′)

Η διακύμανση:

1ο σετ: 7-8, 15-16, 21-19, 25-22

2ο σετ: 8-3, 16-4, 21-8, 25-11

3ο σετ: 8-2, 16-6, 21-10, 25-11

Ολυμπιακός (Μπράνκο Κοβάτσεβιτς): Γιώτα 4 (4/7 επ.), Νομικού 3 (2/11 επ., 1 μπλοκ), Χριστοδούλου 5 (1/3 επ., 1 μπλοκ, 3 άσσοι), Ζακχαίου 12 (9/9 επ., 2 μπλοκ. 1 άσσος), Έμοντς 13 (9/14 επ., 2 μπλοκ, 2 άσσοι, 50% υπ., 50% αρ.), Χούντ 8 (7/21 επ., 1 άσσος, 40% υπ., 20% αρ.), Κονόμη -λ (47% υπ., 47% αρ.), Κοκκινάκη -λ /Κωνσταντινίδου Αλ. 8 (7/10 επ., 1 άσσος), Λαμπρούση 2 (2/5 επ.), Μιλεντίγιεβιτς 1 (1 μπλοκ), Βλαχάκη 1 (1/4 επ.),  Κωνσταντινίδου Λ 2 (1/1 επ., 1 άσσος)

Ηλυσιακός (Γιώργος Ρούσσης): Σωτηρίου 3 (2/8 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 47% υπ., 27% αρ.), Λιαρούτσου 2 (2/6 επ.), Χαμπηλομάτη 6 (2/4 επ., 4 άσσοι), Καπάτου 1 (1/2 επ.), Γκρέκα 3 (2/18 επ., 1 μπλοκ), Χριστοδούλου 2 (1/22 επ., 1 μπλοκ, 25% υπ., 6% αρ.) Μανιατογιάννη -λ (43% υπ., 29% υπ.) / Χατζηκωνσταντά 2 (2/9 επ., 46% υπ., 38% αρ.), Τσαλίδη, Μπέμπη 1 (1/5 επ.), Δασκαλοπούλου 2 (2/4 επ.).

Ο προπονητής του Ολυμπιακού, Μπράνκο Κοβάτσεβιτς, δήλωσε μετά το τέλος της αναμέτρησης: «Κάναμε ένα κακό πρώτο σετ όπου είχαμε 15 λάθη και δώσαμε την ευκαιρία στον αντίπαλο να είναι κοντά. Στη συνέχεια βρήκαμε το ρυθμό μας και δείξαμε το καλό μας πρόσωπο. Είμαι ικανοποιημένος από την αντίδραση μας και την απόδοση μας στα δυο επόμενα σετ. Σερβίς και άμυνα δούλεψαν για ακόμα ένα παιχνίδι πολύ καλά και συνεχίζουμε σε αυτό το ρυθμό».

Η Αλίκη Κωνσταντινίδου δήλωσε από την πλευρά της: «Ήταν ένα παιχνίδι που θέλαμε να κρατήσουμε το ρυθμό μας γιατί ακολουθούν συνεχόμενα παιχνίδια και δυνατά που πρέπει να βγάλουμε ενέργεια και να είμαστε απόλυτα συγκεντρωμένες. Σε ένα μήνα περίπου είναι και το Final-4 του κυπέλλου και θέλουμε να είμαστε σε υψηλά στάνταρ. Η νίκη αυτή είναι αφιερωμένη στον Ολυμπιακό μας που κλείνει 94 χρόνια ένδοξης ιστορίας και ευχόμαστε όλοι οι επιτυχίες να είναι ασταμάτητες».