Ολυμπιακός – ΠΑΟΚ 3-1

Ο Ολυμπιακός «πάτησε» στο κλειστό του Ρέντη τον ΠΑΟΚ με 3-1 σετ και εξασφάλισε την πρώτη θέση στην κανονική περίοδο της Volleyleague - Ασταμάτητος ο Σμιτ, που έκανε σμπαράλια την «ασπρόμαυρη» υποδοχή και οδήγησε στη νίκη τους Ερυθρόλευκους.

Ο Ολυμπιακός είναι το αφεντικό στο ελληνικό βόλεϊ και το απέδειξε περίτρανα και στο υποτιθέμενο ντέρμπι με τον ΠΑΟΚ. Οι Ερυθρόλευκοι με πρωταγωνιστές τους Σμιτ (23π.) και Αλεξίεφ «κάρφωσαν» τον Δικέφαλο του Βορρά στο κλειστό του Ρέντη «Μελίνα Μερκούρη» (3-1) και εξασφάλισαν την πρώτη θέση στην κανονική περίοδο της Volleyleague.

Οι Ασπρόμαυροι προηγήθηκαν με 1-0 σετ, αλλά οι Πειραιώτες έφεραν τα πάνω – κάτω και με τη βοήθεια των φιλάθλων τους έφτασαν σε μία ακόμα νίκη στο φετινό πρωτάθλημα. Αυτή μάλιστα ήταν η 6η σερί επικράτηση των Ερυθρόλευκων απέναντι στον ΠΑΟΚ, ο οποίος έχει να κερδίσει τον Ολυμπιακό από τον περσινό ημιτελικό του Κυπέλλου (20/4/2018).

Η ομάδα του Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ έχει κερδίσει και στα τρία παιχνίδια που έδωσε φέτος με τον Δικέφαλο: δύο φορές στο πρωτάθλημα και μία στο Λιγκ Καπ. Μάλιστα, τα σετ είναι 9-2, με τον Ολυμπιακό να έχει πάρει τον αέρα του έτερου διεκδικητή του τίτλου.

Αιφνιδίασε ο ΠΑΟΚ

Στο πρώτο κομμάτι του πρώτου σετ οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι – χέρι στο σκορ, με τον Ολυμπιακό να προηγείται με 5-4 και τον ΠΑΟΚ λίγο αργότερα να κάνει το 9-7. Οι Ασπρόμαυροι εκμεταλλευόμενοι τα λάθη των Πειραιωτών πήραν κεφάλι στο σκορ με 18-16, με τους παίκτες του Ολυμπιακού να θέλουν, αλλά να μην μπορούν να αντιστρέψουν την εις βάρος τους κατάσταση. Ο Δικέφαλος με σωστές επιλογές στην επίθεση παρέμεινε μπροστά στο σκορ και με 25-21 έκανε το 1-0 στα σετ.

Ανέβηκε και ισοφάρισε ο Ολυμπιακός

Στο δεύτερο σετ η εικόνα αντιστράφηκε άρδην, με τους Ερυθρόλευκους να μπαίνουν στο τάραφλεξ αποφασισμένοι να κάνουν το 1-1. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 4-1 και 5-2, ενώ λίγο αργότερα άνοιξαν τη διαφορά στους 7 (15-8). Ο ΠΑΟΚ πίεσε και μείωσε σε 23-18, αλλά οι Πειραιώτες δεν αγχώθηκαν και πήραν τους δύο πόντους που ήθελαν για το σετ, με τους Σμιτ και Ράουβερντινκ να τελειώνουν τις επιθέσεις και να ισοφαρίζουν το παιχνίδι.

Ντέρμπι, ανατροπή και διαμαρτυρίες

Στο τρίτο σετ το παιχνίδι ήταν ντέρμπι, με τον Ολυμπιακό να προηγείται με 10-8 και τον ΠΑΟΚ να απαντάει με ένα σερί 4-0 για το 12-10. Οι Ασπρόμαυροι είχαν το πάνω χέρι και έφτασαν μια ανάσα από το 2-1, αλλά υπολόγιζαν χωρίς τον Σμαραγδή!

Η ομάδα του Ψάρρα προηγήθηκε με 23-21, αλλά ο Σμαραγδής με δύο σερί μπλοκ ισοφάρισε σε 23-23, δίνοντας το σύνθημα για την «ερυθρόλευκη» αντεπίθεση. Ο κόσμος μπήκε στην εξίσωση, με τους παίκτες του Μουνιόθ Μπενίτεθ να παίρνουν το σετ με 27-25.

Στον τελευταίο πόντο του σετ ο Φιλίποφ έκανε δύο ξεκάθαρες παραβάσεις, τόσο με το πόδι όσο και με το χέρι, με τον διαιτητή να δίνει τον πόντο στον Ολυμπιακό. Οι Ασπρόμαυροι διαμαρτυρόμενοι για τη φάση επιχείρησαν να φύγουν, αλλά λίγο αργότερα επέστρεψαν και το παιχνίδι συνεχίστηκε κανονικά.

Κυριαρχία και 3-1

Στο τέταρτο σετ οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν απόλυτα στο τάραφλεξ του «Μελίνα Μερκούρη», εκμεταλλεύτηκαν στο έπακρο την απογοήτευση των φιλοξενούμενων και με 25-15 έκαναν το 3-1 στα σετ, πανηγυρίζοντας την 3η φετινή νίκη τους επί τους ΠΑΟΚ.

Τα σετ: 3-1 (21-25, 25-21, 27-25, 25-15)