Ολυμπιακός – ΑΕΚ 3-0

Οι Ερυθρόλευκοι επικράτησαν εντός έδρας με 3-0 σετ της ΑΕΚ και πλέον βρίσκονται με το ενάμιση πόδι στα ημιτελικά της Volleyleague – Το Σάββατο (6/4) η ρεβάνς στο Μετς.

Ο Ολυμπιακός ήταν εξ αρχής το φαβορί για τη νίκη απέναντι στην ΑΕΚ και το απέδειξε περίτρανα και στο τάραφλεξ του Μελίνα Μερκούρη.

Οι Ερυθρόλευκοι χωρίς να χάσουν σετ (3-0) πήραν τη νίκη απέναντι στους Κιτρινόμαυρους και έκαναν το πρώτο βήμα για την πρόκρισή τους στα ημιτελικά της Volleyleague.

Η ομάδα του Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ έδειξε χαρακτήρα και ξεδίπλωσε την ποιότητά της στα κρίσιμα σημεία του αγώνα και παρά την αντίσταση που επέδειξε η Ενωση, κατάφερε να φτάσει σε μία σχετικά άνετη επικράτηση. Οι δύο ομάδες θα αναμετρηθούν ξανά το Σάββατο, αυτή τη φορά στο Μετς. Οι Πειραιώτες με νίκη θα σφραγίσουν την πρόκρισή τους στα ημιτελικά, ενώ οι Κιτρινόμαυροι θα ψάξουν τη νίκη  με την οποία θα ισοφαρίσουν σε 1-1 τη σειρά. Αν χρειαστεί τρίτο παιχνίδι, θα γίνει στις 9/4 στο Ρέντη.

Η εικόνα του αγώνα:

Οι Ερυθρόλευκοι μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και με τον αέρα του φαβορί προηγήθηκαν με 16-11, ενώ λίγο αργότερα έκαναν το 25-22 και το 1-0 στα σετ. Στο δεύτερο οι Κιτρινόμαυροι αιφνιδίασαν τους γηπεδούχους και πήραν από την αρχή κεφάλι στο σκορ.

Η ομάδα του Άκη Φλαούνα σημάδεψε στην υποδοχή τον Αλεξίεφ και δικαιώθηκε, καθώς προηγήθηκε με 8-5 και 16-13. Οι Πειραιώτες, ωστόσο, βρήκαν τον τρόπο να επιστρέψουν. Με συνεχόμενους πόντους ισοφάρισαν σε 21-21 και το σετ κρίθηκε στην… παράταση. Οι πρωταθλητές Ελλάδας με 29-27 έκαναν το 2-0 και έβαλαν τις βάσεις για τη νίκη.

Το τρίτο σετ ήταν ένα ντέρμπι, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι-χέρι στο σκορ (6-8, 15-16, 20-21). Η ΑΕΚ μπήκε στην τελική ευθεία έχοντας προβάδισμα δύο πόντων (23-21), αλλά και πάλι ο Ολυμπιακός είχε την απάντηση. Οι Πειραιώτες με τέσσερις σερί πόντους έφεραν τούμπα το σετ, έκαναν το 25-21 και μαζί το 3-0.

Οι Σμιτ και Πετρέας ισοφάρισαν σε 23-23, με τους Κουμεντάκης και Σμιτ να διαμορφώνουν το τελικό σκορ του τρίτου σετ.

Τα σετ: 25-22, 29-27, 25-23