Ολυμπιακός – ΑΕΚ 3-0

Ο Ολυμπιακός έκανε… πλάκα στην ΑΕΚ (3-0) και προκρίθηκε δια περιπάτου στον τελικό του Final 4 του Κυπέλλου που διεξάγεται στις Σέρρες – Φουλ για το 9ο σερί τρόπαιο οι Ερυθρόλευκες.

Σε παράσταση για ένα ρόλο μετέτρεψε η γυναικεία ομάδα βόλεϊ του Ολυμπιακού τον ημιτελικό του Final 4 του Κυπέλλου με την ΑΕΚ, με την ομάδα του Μπράνκο Κοβάτσεβιτς να παίρνει εύκολα τη νίκη με 3-0 σετ και μαζί το εισιτήριο για τον μεγάλο τελικό.

Οι Ερυθρόλευκες δεν αντιμετώπισαν κανένα απολύτως πρόβλημα απέναντι στην Ενωση, που ήθελε, αλλά δεν μπόρεσε σε κανένα σημείο της αναμέτρησης να φανεί ανταγωνιστική. Οι νταμπλούχες Ελλάδας πραγματοποιώντας μία εξαιρετική εμφάνιση έφτασαν με ευκολία σε μία ακόμα επιβλητική νίκη στη φετινή σεζόν και προκρίθηκαν στον τελικό του Κυπέλλου.

Οι παίκτριες του Ολυμπιακού και ο Σέρβος προπονητής περιμένουν πλέον να μάθουν τον αντίπαλό τους, ο οποίος θα προκύψει από τον δεύτερο ημιτελικό, που θα διεξαχθεί στις 20:30 ανάμεσα στον Πανναξιακό και τον Α.Ο Θήρας. Η ομάδα του Πειραιά όποιος και αν είναι ο αντίπαλός της στον τελικό του Σαββάτου (6/4, 21:15), θα είναι το φαβορί για την κατάκτηση του βαρύτιμου τροπαίου. Ο Ολυμπιακός άλλωστε είναι ο πολυνίκης του θεσμού και η «ερυθρόλευκη» αποστολή έχει ταξιδέψει στις Σέρρες με στόχο το 9ο σερί Κύπελλο!

Η εικόνα του αγώνα:

Οι δύο ομάδες στην αρχή του πρώτου σετ πήγαιναν χέρι χέρι στο σκορ (4-4), με τον Ολυμπιακό στη συνέχεια να ανεβάζει στροφές και να περνάει μπροστά με 10-8.

Η ομάδα του Μπράνκο Κοβάτσεβιτς μετά τους πρώτους αναγνωριστικούς πόντους βρήκε ρυθμό σε υποδοχή και επίθεση και με συνεχόμενους πόντους άνοιξε τη διαφορά. Το 12-11 έγινε 20-11, με τις Ερυθρόλευκες να βάζουν τις βάσεις για την κατάκτηση του πρώτου σετ.

Οι νταμπλούχες με 25-13 έκαναν το 1-0, με το σκορ να αποτυπώνει πλήρως την εικόνα του σετ. Στο δεύτερο οι Κιτρινόμαυρες μπήκαν δυνατά και προηγήθηκαν με 8-6, αλλά οι τυπικά γηπεδούχες επέστρεψαν, ισοφάρισαν σε 8-8 και λίγο αργότερα προηγήθηκαν με 12-8. Ο Ολυμπιακός και πάλι στο δεύτερο μέρος του σετ ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή του, προηγήθηκε με 20-15 και λίγο αργότερα έκανε το 25-17.

Στο τρίτο σετ οι Ερυθρόλευκες με την ψυχολογία στα ύψη πήραν γρήγορα κεφάλι στο σκορ με 8-3, ενώ λίγο αργότερα έφτασαν στο 17-10. Σε εκείνο το σημείο χαλάρωσαν και έδωσαν την ευκαιρία στην ΑΕΚ να μειώσει σε 21-18. Ωστόσο, η διαφορά δυναμικότητας ήταν τόσο μεγάλη, που επέτρεψε… θαύματα. Ο Ολυμπιακός με 25-21 έκανε το 3-0 και σφράγισε την πρόκρισή του στον τελικό του Κυπέλλου.

Τα σετ: 25-13, 25-17, 25-21