Ολυμπιακός – Φοίνικας Σύρου 3-0 σετ

Η ομάδα του Φερνάντο Μουνιόθ θέλει δύο ακόμη νίκες προκειμένου να προκριθεί στους τελικούς του πρωταθλήματος.

Με πολύ καλή εμφάνιση ο Ολυμπιακός πέρασε ένα εύκολο απόγευμα απέναντι στον Φοίνικα Σύρου, τον οποίο και νίκησε με 3-0 σετ στο κλειστό «Μελίνα Μερκούρη».

Ετσι οι ερυθρόλευκοι έκαναν το πρώτο βήμα για την πρόκρισή τους στους τελικούς του πρωταθλήματος και αυτό μέσα σε μόλις 58 λεπτά!

Πλέον η ομάδα του Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ θέλει ακόμα δύο νίκες  ώστε να πάρει την πρόκριση στους τελικούς του πρωταθλήματος.

Να σημειώσουμε οτι το δεύτερο ματς της σειράς θα γίνει επίσης στην έδρα των Πειραιωτών, συγκεκριμένα στις 15/4. Εν συνεχεία θα ακολουθήσουν δύο ματς στη Σύρο (23/4 και 25/4 αν χρειαστεί), ενώ αν πάμε σε 5ο ματς, τότε αυτό θα διεξαχθεί στις 30 του μηνός στο «σπίτι» του Ολυμπιακού.

Οσον αφορά την εικόνα του ματς, ο Ολυμπιακός έκανε επίδειξη δύναμης από τη αρχή, έχοντας πρώτο σκόρερ τον Καναδό διαγώνιο Γκάβιν Σμιτ.

Όπως φαίνεται και από την διακύμανση του σκορ οι γηπεδούχοι όχι μόνο δεν κινδύνευσαν αλλά πήραν μεγάλες διαφορές και στα τρία σετ φτάνοντας στη νίκη μέσα σε χρόνο ρεκόρ για ημιτελικό πρωταθλήματος.

Ο Φοίνικας Σύρου δεν μπήκε καθόλου στον αγώνα ενώ ο Ράτκο Παβλίσεβιτς έδωσε την ευκαιρία σε όλους τους παίκτες του να αγωνιστούν. Μάλιστα στο 3ο σετ ξεκίνησε με βασικό διαγώνιο τον Μήλη.

Διαιτητές: Βασιλειάδης, Μυλωνάκης, Παρατηρητής: Βαρθαλίτης. Επόπτες: Διαμαντής, Τόλιος, Γραμματεία: Μπίτσικα.

Διακύμανση:
1ο σετ: 8-3, 16-09, 21-12, 25-13
2ο σετ: 8-3, 16-09, 21-12, 25-13
3ο σετ: 8-4, 16-10, 21-12, 25-18

*Oι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν: 8 άσσοι, 33 επιθέσεις, 9 μπλοκ, 25 λάθη αντιπάλων και του Α.Ο.Φοίνικα Σύρου οι πόντοι προήλθαν: 2 άσσοι, 24 επιθέσεις, 2 μπλοκ, 16 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-0 (25-13, 25-13, 25-18) σε 58΄.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Φερνάντο Μπενίτεθ Μουνιόθ): Πετρέας 8π. (1/4επ., 5 μπλοκ, 2 άσσοι), Ανδρεάδης 8 (5/10, 2 μπλοκ, 1 άσσος), Σμιτ 17 (13/17επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος), Τερβαπόρτι 4 (2/2επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος), Αλεξίεφ 3 (2/3επ., 1 άσσος, 17%υπ., 17%αρ.), Ραουβέρντινκ 6 (6/10επ., 46%υπ., 23%αρ.) / Στεφάνου (λ. – 50%υπ., 17%αρ.), Δαρίδης (λ), Κουμεντάκης 4 (4/7επ., 14%υπ., 14%αρ.).

Α.Ο.Π.ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Ζάρκο Παβλίσεβιτς): Φίλιο 4π. (2/5επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος), Εβάντρο 9 (9/15επ., 33%υπ., 27%αρ.), Λέσκοφ 1 (1/1επ.), Βουλκίδης 2 (2/4επ.), Καϊσλασάλο 4 (3/13επ., 1 άσσος), Παπαδόπουλος 5 (4/10επ., 1 μπλοκ, 29%υπ., 19%αρ.) / Βελούδης (λ. – 54%υπ., 25%αρ.), Φωτιάδης 1 (1/2επ.), Αδάμ, Μήλης 2 (2/6επ.).

Οι δηλώσεις

Ο προπονητής του Ολυμπιακού, Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ δήλωσε στο olympiacossfp.gr: «Ήταν ένα καλό παιχνίδι για να ξεκινήσουμε τα ημιτελικά. Βρήκαμε πολύ γρήγορα τον ρυθμό μας και τον τρόπο να σταματήσουμε τον Φοίνικα αλλά σίγουρα η συνέχεια των αγώνων θα είναι πολύ διαφορετική. Η Σύρος θα εμφανιστεί σίγουρα καλύτερη στο επόμενο παιχνίδι και εμείς θα πρέπει να είμαστε έτοιμοι για ένα δυνατό αγώνα».

Ο Ολλανδός ακραίος του Ολυμπιακού Γερούν Ραουβέρντινκ είπε: «Κάναμε το πρώτο σημαντικό βήμα για την πρόκριση στα τελικά. Παίξαμε πολύ καλά και έξυπνα σε όλη τη διάρκεια του αγώνα. Κάποιες λεπτομέρειες θα τις βελτιώσουμε σίγουρα και από αύριο θα συγκεντρωθούμε για το παιχνίδι της Δευτέρας που θα είναι ένα τελείως διαφορετικό παιχνίδι».

Ο προπονητής του Α.Ο.Φοίνικα Σύρου Ράτκο Παβλίσεβιτς είπε: «Δε μπορέσαμε να μπούμε στον αγώνα και να διεκδικήσουμε κάτι καλύτερο. Δεν ήταν μόνο ότι μας πίεσε ο Ολυμπιακός αλλά ότι εμείς δεν παίξαμε καθόλου βόλεϊ. Περιμένω καλύτερη εικόνα στον δεύτερο αγώνα την Δευτέρα».

Ο ακραίος του Φοίνικα Σύρου Παναγιώτης Παπαδόπουλος δήλωσε: «Δεν είμαστε ευχαριστήμενοι με την εικόνα που παρουσιάσαμε. Ηταν μία κακή βραδιά. Ο Ολυμπιακός έπαιξε πολύ καλά αλλά δεν είναι αυτή η διαφορά των δύο ομάδων. Δεν μπήκαμε στα ημιτελικά για τυπικούς λόγους και ελπίζω να το αποδείξουμε στη συνέχεια».