Φοίνικας Σύρου – Ολυμπιακός 2-3

Οι Ερυθρόλευκοι επικράτησαν στο τάι μπρέικ του Φοίνικα Σύρου, έκαναν το 3-1 στη σειρά με τους νησιώτες και προκρίθηκαν στους τελικούς της Volleyleague, όπου θα αντιμετωπίσουν τον ΠΑΟΚ.

Μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι, που κρίθηκε στη ρώσικη ρουλέτα του τάι μπρέικ, ο Ολυμπιακός επικράτησε εκτός έδρας με 3-2 σετ του Φοίνικα Σύρου και προκρίθηκε στους τελικούς της Volleyleague, όπου θα αντιμετωπίσει τον ΠΑΟΚ.

Οι Ερυθρόλευκοι προηγήθηκαν με 1-0 σετ, αλλά στη συνέχεια βρέθηκαν με την πλάτη στον τοίχο, καθώς οι γηπεδούχοι κατάφεραν να κάνουν την ολική ανατροπή (2-1). Η ομάδα του Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ απάντησε με το ίδιο νόμισμα και με 3-2 σετ πήρε τη νίκη.

Οι Πειραιώτες, μετά την ήττα στο τρίτο ματς, επέστρεψαν στις επιτυχίες, έκαναν το 3-1 στην ημιτελική σειρά με τους νησιώτες και «σφράγισαν» το μεγάλο ραντεβού με τον ΠΑΟΚ. Οι δύο ομάδες θα αναμετρηθούν για τέταρτη σερί χρονιά στους τελικούς, με τον Ολυμπιακό να στοχεύει στη διατήρηση των κεκτημένων και τον Δικέφαλο στην επιστροφή στον θρόνο.

Πρωταγωνιστής στη σημερινή νίκη των Πειραιωτών ήταν ο Σμιτ, ο οποίος ήταν εξαιρετικός και έδωσε πολύτιμες λύσεις στην ομάδα του, ενώ από κοντά ακολούθησαν οι Πετρέας και Ανδρεάδης, που τελείωσαν τον αγώνα με διψήφιο αριθμό πόντων.

Η εικόνα του αγώνα:

Στο πρώτο σετ οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι – χέρι στο σκορ, με τον Φοίνικα να προηγείται με 14-11 και 20-17, αλλά τον Ολυμπιακό να επιστρέφει, να ισοφαρίζει και λίγο αργότερα με μπλοκ του Ανδρεάδη να κάνει το 25-21 και το 1-0. Στο δεύτερο σετ οι Ερυθρόλευκοι μπήκαν δυνατά, έκαναν το 7-4 και στη συνέχεια προηγήθηκαν με 13-8. Σε εκείνο το σημείο ωστόσο, έριξαν κατακόρυφα την απόδοσή τους, έκαναν συνεχόμενα λάθη και ο Φοίνικας με σωστές επιλογές στην επίθεση έφερε τα πάνω – κάτω.

Οι νησιώτες με ένα σερί 9-2 προηγήθηκαν με 17-15, ενώ λίγο αργότερα έκαναν το 25-22 και το 1-0 στα σετ. Στο τρίτο η ομάδα της Σύρου κυριάρχησε απόλυτα στο τάραφλεξ και με πρωταγωνιστή τον Εβάντο έκαναν την ανατροπή. Ο Φοίνικας προηγήθηκε με double score για το 14-7 και με 25-18 έκανε το 2-1. Με τη ψυχολογία στα ύψη, οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στο τέταρτο σετ, προηγήθηκαν με 4-1, αλλά ο Ολυμπιακός έδειξε χαρακτήρα, αντέδρασε και απέδειξε περίτρανα γιατί θεωρείται το φαβορί για την κατάκτηση του τίτλου. Οι Ερυθρόλευκοι ισοφάρισαν σε 6-6 και στη συνέχεια πάτησαν… γκάζι και εξαφανίστηκαν. Το 13-11 έγινε 16-12 και λίγο αργότερα 19-13, με τον Ολυμπιακό να κατακτά το σετ με 25-15.

Η ομάδα του Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ ισοφάρισε και έστειλε το ματς στη ρώσικη ρουλέτα του τάι μπρέικ. Εκει, οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στο σκορ μέχρι το 7-6. Στη συνέχεια, ωστόσο, οι παίκτες του Ολυμπιακού αποδείχθηκαν ψυχραιμότεροι, βρήκαν τις λύσεις που έψαχναν σε υποδοχή και επίθεση και έκαναν το 15-12 και το 3-2 στα σετ.

Διακύμανση:

1ο σετ: 7-8, 16-14, 21-18, 21-25
2ο σετ: 5-8, 16-15, 21-19, 25-22
3ο σετ: 8-5, 16-8, 21-12, 25-18
4ο σετ: 7-8, 12-16, 15-21, 15-25
5ο σετ: 4-5, 8-10, 9-12, 12-15

*Οι πόντοι του Φοίνικα Σύρου προήλθαν από 13 άσσους, 52 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 21 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού προήλθαν από 12 άσσους, 44 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 38 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 2-3 (21-25, 25-22, 25-18, 15-25, 12-15) σε 125′

ΑΟ ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Παβλίσεβιτς): Φίλιο 13 (5/9 επ., 4 άσσοι, 4 μπλοκ), Εβάντρο 21 (15/31 επ., 5 άσσοι, 1 μπλοκ, 23% υπ. – 15% άριστες), Λέσκοφ 1 (1 μπλοκ), Βουλκίδης 11 (4/10 επ., 3 άσσοι, 4 μπλοκ), Παπαδόπουλος 7 (7/21 επ., 44% υπ. – 29% άριστες), Μήλης 9 (7/18 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ) / Βελούδης (λ, 44% υπ. – 22% άριστες), Φωτιάδης, Ταυρής, Αδάμ 1 (1/1 επ.), Κιόσης 1 (1/2 επ.), Καϊσλασάλο 13 (12/21 επ., 1 μπλοκ).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ (Μουνιόθ): Χριστοφιδέλης 7 (3/12 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 33% υπ. – 10% άριστες), Πετρέας 13 (4/11 επ., 4 άσσοι, 5 μπλοκ), Ανδρεάδης 8 (6/11 επ., 2 μπλοκ), Σμιτ 19 (16/35 επ., 3 άσσοι), Τερβαπόρτι 1 (1 άσσος), Ραούβερντινκ 11 (8/19 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 29% υπ. – 13% άριστες) / Στεφάνου (λ, 44% υπ. – 38% άριστες), Δαρίδης (λ), Ζουπάνι 6 (5/6 επ., 1 άσσος), Στιβαχτής, Κουμεντάκης 2 (2/4 επ., 50% υπ. – 25% άριστες).

Ο κεντρικός του Φοίνικα Ρούσβελτ Φίλιο που ήταν από τους κορυφαίους δήλωσε: «Είμαστε ικανοποιημένοι αλλά πάντα σκεφτόμαστε το καλύτερο. Μας μένει μία μικρή στεναχώρια που δεν πήραμε τη νίκη. Δείξαμε πως θα μπορούσαμε να πάμε σε πέμπτο αγώνα. Δεν πετύχαμε λίγα πράγματα εφέτος αλλά πάντα ο άνθρωπος σκέφτεται το καλύτερο. Τελειώνουμε εδώ μία υπέροχη χρονιά. Ευχαριστώ τον κόσμο του Φοίνικα που μας στήριξε. Είμαι πολύ χαρούμενος που αγωνίστηκε εφέτος στον Φοίνικα. Ηταν μια μεγάλη και ωραία εμπειρία».

Ο κεντρικός του Ολυμπιακού Γιώργος Πετρέας δήλωσε: «Περιμέναμε πως ο Φοίνικας θα μας δυσκολέψει. Ολη η ομάδα βοήθησε να κρατήσουμε την ψυχραιμία μας μετά το 2-1 σετ. Η ομάδα έδειξε την ποιότητα μας. Κάναμε αυτό που έπρεπε έστω και με καθυστέρηση δύο ημερών. Πετύχαμε το στόχο της πρόκρισης. Πάμε να ξεκουραστούμε λίγες ημέρες. Θα μελετήσουμε τον ΠΑΟΚ και βήμα, βήμα θα προσπαθήσουμε να εμφανίσουμε το καλό μας πρόσωπο, το πρόσωπο που είχαμε στη μεγαλύτερη διάρκεια του πρωταθλήματος για να πάρουμε το πρωτάθλημα. Χρόνια πολλά σε όλους και στις οικογένειες όλων των αθλητών όλων των ομάδων και όχι μόνο του Ολυμπιακού».