Volley League : Δύσκολες νίκες για Φοίνικα και Εθνικό Αλεξανδρούπολης

Ντέρμπι σε Χαλκίδα και Καλλιθέα, νίκες για Φοίνικα Σύρου κι Εθνικό Αλεξανδρούπολης.

Ο Φοίνικας Σύρου κι ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης επικράτησαν με 3-2 σετ, εκτός έδρας, του Ηρακλή Χαλκίδας και του Εθνικού Πειραιώς, αντίστοιχα, για την 8η αγωνιστική της Volley League Ανδρών.

Με τον Γιορντάνοφ που πέτυχε 31 πόντους, ο Φοίνικας Σύρου πέρασε από την έδρα του Ηρακλή Χαλκίδας (25-18, 20-25, 19-25, 25-21, 15-17). Οι γηπεδούχοι, στο πρώτο σετ, πήρε από νωρίς προβάδισμα που έφτασε τους 8 πόντους (21-13) κι έτσι έγινε το 1-0. Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν στα επόμενα δύο αλλά οι παίκτες του κ. Γκολίτση, με κορυφαίο τον Τάπια που σημείωσε 21 πόντους, έφεραν το ματς στα ίσα. Στο τάι μπρέικ, η ομάδα του Κάσμαρτσικ βρέθηκε πίσω στο σκορ (12-10) αλλά κατάφερε κι έκανε την ανατροπή παίρνοντας, τελικά, τη νίκη.

Στο κλειστό του Έσπερου, στην Καλλιθέα, η ομάδα του Εθνικού Αλεξανδρούπολης επικράτησε με 3-2 σετ (18-25, 25-16, 25-19, 23-25, 12-15) του Εθνικού Πειραιά. Οι φιλοξενούμενοι, στο πρώτο σετ, πήρε προβάδισμα πέντε πόντων από νωρίς (3-8), η οποία αυξήθηκε στη συνέχεια φτάνοντας το 13-21. Έτσι, έγινε το 0-1. Στα επόμενα δύο σετ, οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και τα κατέκτησαν άνετα με εννέα κι έξι πόντους διαφορά.

Στο τέταρτο, οι παίκτες του Μουστακίδη, με καλύτερο τον Βελίτσκοβιτς (24 π.), είχαν τον έλεγχο καθ’ όλη τη διάρκειά του και στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ βρίσκονταν στο +4 (12-16). Στο τάι μπρέικ, ο Σπυριούνης (27 π.) κι ο Νάιτ (26 π.) προσπάθησαν να κάνουν την ανατροπή, αλλά οι Εβρίτες πήραν προβάδισμα από την αρχή (2-5), το οποίο διευρύνθηκε (4-10) κι έτσι έφυγαν με το διπλό.