Ολυμπιακός-Μόντενα 2-3 σετ

Οι «ερυθρόλευκοι» πάλεψαν κόντρα σε μία από τις καλύτερες ιταλικές ομάδες, αλλά δεν τα κατάφεραν και ηττήθηκαν με 3-2 σετ από τη Μόντενα μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι που κρίθηκε στο tie break. Όλα για όλα στην Ιταλία για την πρόκριση στους «16» του CEV Cup ο Ολυμπιακός!

Σε ένα συγκλονιστικό παιχνίδι που κρίθηκε στο tie break, ο Ολυμπιακός πάλεψε κόντρα στη Μόντενα, μία από τις μεγάλες δυνάμεις του ιταλικού βόλεϊ, αλλά «λύγισε» στο τέλος χάνοντας με 3-2 σετ στο κλειστό του Ρέντη.

Οι «ερυθρόλευκοι» πλέον χρειάζονται νίκη είτε με 3-0 είτε με 3-1 στην Ιταλία για να πάρουν την πρόκριση στη φάση των «16» του CEV Cup. Mε οποιαδήποτε νίκη της Μόντενα προκρίνονται οι Ιταλοί, ενώ με νίκη 3-2 των Πειραιωτών θα ακολουθήσει tie break.

Μία επική ματσάρα διεξήχθη στο «Μελίνα Μερκούρη» με τα δύο από τα πέντε σετ να κρίνονται πάνω από τους 30 πόντους. Πιο συγκεκριμένα, το δεύτερο σετ τελείωσε 34-32 και το τέταρτο 38-36! Απίστευτος αγώνας ανάμεσα σε δύο πολύ καλές ομάδες.

ΤΟ ΜΑΤΣ

Το πρώτο σετ πήγαινε πόντο-πόντο, με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο σκορ, αλλά στο 21-21 ο Ολυμπιακός πάτησε… γκάζι και με ένα σερί 4-0 επικράτησε 25-21, κάνοντας δικό του το πρώτο σετ. Στο δεύτερο, οι αντιστάσεις του Ολυμπιακού κράτησαν λιγότερο, καθώς από το 10-10 και μετά η ιταλική ομάδα με σερί 5-0 έκανε το 15-10 και δεν κοίταξε ποτέ ξανά πίσω της, επικρατώντας τελικά με 25-17 και ισοφαρίζοντας το ματς σε 1-1.

Το «θρίλερ» συνεχίστηκε αμείωτο στο τρίτο σετ, με τη Μόντενα να ξεφεύγει μόνο δύο φορές με δύο πόντους διαφορά. Στο 19-21 και στο 22-24, ενώ σε όλο το υπόλοιπο σετ οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο. Και μιλάμε για ένα σετ που είχε συνολικά 74 πόντους! Ο Ολυμπιακός επικράτησε τελικά με 38-36 και έκανε το 2-1.

Το τέταρτο σετ είχε παρόμοια εικόνα με το δεύτερο, με τη Μόντενα να έχει σταθερά το προβάδισμα και να νικάει τελικά με 25-19. Όλα κρίθηκαν στο tie break! Εκεί ο Ολυμπιακός ξεκίνησε δυνατά και είχε το προβάδισμα μέχρι το 5-4. Η Μόντενα, ωστόσο, έκανε την ανατροπή, προηγήθηκε με 6-5 και είτε ήταν μπροστά στο σκορ είτε ο Ολυμπιακός ισοφάριζε. Η Μόντενα ωστόσο, όντας πιο ψύχραιμη στο φινάλε, επικράτησε με 17-15 και πήρε μία σπουδαία νίκη, η οποία της δίνει προβάδισμα πρόκρισης στους «16» του CEV Cup.

Τα σετ: (2-3) 34-32, 17-25, 38-36, 19-25, 15-17