ΠΑΟΚ – Μπαρκόμ Καζάνι Λβιβ 0-3 (χρυσό σετ)

Αν και νίκησε με 3-1 σετ στην πρώτη αναμέτρηση, ο ΠΑΟΚ έχασε 14-16 στο «χρυσό» σετ από την Μπάρκομ στην Πυλαία και έμεινε εκτός των «16» του CEV Cup βόλεϊ ανδρών.

Ο ΠΑΟΚ έκανε μία από τις χειρότερες εμφανίσεις των τελευταίων ετών και «χάρισε» την πρόκριση στους «16» στους Ουκρανούς. Η ομάδα του Κώστα Δεληκώστα που είχε νικήσει με 3-1 σετ στο πρώτο παιχνίδι ήθελε δύο σετ για να πάρει την πρόκριση, αλλά ηττήθηκε 3-0, ενώ στο «χρυσό» σετ έχασε 14-16.

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης έκανε πάρα πολλά λάθη, αλλά παρόλο που βρέθηκε να χάνει με 0-3, είχε μια τελευταία ευκαιρία.

Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να πάρουν διαφορά τριών πόντων για το 7-10 αλλά ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε με τον Ιλίνιχ.

Με μπλοκ του Ρώσου ακραίου οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα για το 13-12 ενώ έφτασαν στο σετ μπολ και τον πόντο πρόκρισης (14-13) αλλά ο Φαν Ντάικ έκανε λάθος στο σερβίς. Οι Ουκρανοί κατάφεραν και πήραν τελικά το σετ με 14-16 και την πρόκριση.

Για τους νικητές 25 πόντους σημείωσε ο Τόμιν και 13 ο Κίσιλιουκ. Για τον ΠΑΟΚ ξεχώρισε επιθετικά ο Φαν Ντάικ με 17 πόντους.

Ο Ιλίνιχ σημείωσε 11 πόντους, με δύο σερί μπλοκ λίγο έλειψε να δώσει το «χρυσό» σετ στον ΠΑΟΚ αλλά ο Ρώσος ακραίος δεν κατάφερε να κάνει τη διαφορά.

Τα σετ: 22-25, 21-25, 23-25 και «χρυσό» σετ 14-16.

ΠΑΟΚ (Δεληκώστας): Μάρσαλ 8 (6/20 επ., 2 άσσοι, 66% υπ. – 41% άριστες), Χαραλαμπίδης 5 (3/6 επ., 2 μπλοκ), Φιλίποφ, Γάτσης 4 (2/4 επ., 2 μπλοκ), Βαν Ντάικ 17 (15/37 επ., 2 μπλοκ), Ιλίνιχ 11 (6/24 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ, 40% υπ. – 10% άριστες) / Στεφάνου (λ, 79% υπ. – 57% άριστες), Κωνσταντινίδης (λ), Τερζής 4 (3/3 επ., 1 μπλοκ), Σωτηρίου 1 (1/2 επ., 14% υπ. – 0% άριστες), Εφραιμίδης.

ΜΠΑΡΚΟΜ ΛΒΙΒ (Κράστινς): Σλόμιν 3 (1 άσσος, 2 μπλοκ), Σεβτσένκο 7 (4/14 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 57% υπ. – 30% άριστες), Κίσιλιουκ 13 (10/20 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 64% υπ. – 28% άριστες), τερέστσουκ 9 (7/12 επ., 2 μπλοκ), Χλαντένκο 9 (6/8 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Τόμιν 25 (22/39 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ) / Μπρόβα (λ, 71% υπ. – 36% άριστες), Χολόβεν, Μποχατίροφ.