Μόντενα – Ολυμπιακός 3-0

Οι Ερυθρόλευκοι ηττήθηκαν στην Ιταλία με 3-0 σετ στον επαναληπτικό με την Μόντενα και αποκλείστηκαν από τη συνέχεια του CEV Cup.

Δεν τα κατάφερε στην Ιταλία η ανδρική ομάδα βόλεϊ του Ολυμπιακού. Οι Ερυθρόλευκοι το βράδυ της Πέμπτης ηττήθηκαν με 3-0 σετ από την πανίσχυρη Μόντενα και αποκλείστηκαν από τη συνέχεια του CEV Cup. Οι Πειραιώτες είχαν μια πολύ δύσκολη αποστολή απέναντι σε μία από τις καλύτερες ομάδες της Ιταλίας, κατέθεσαν την ψυχή τους στον αγωνιστικό χώρο και ολοκλήρωσαν με ψηλά το κεφάλι τις ευρωπαϊκές τους υποχρεώσεις.  Οι πρωταθλητές Ελλάδας στρέφουν πλέον την προσοχή της στην κατάκτηση των τριών εγχώριων τίτλων που διεκδικούν.

Στο αγωνιστικό κομμάτι η Ιταλική ομάδα ήταν αυτή ήταν αυτή που πήρε το προβάδισμα στο πρώτο σετ με  4-3 και 11-6 και διατηρώντας τον έλεγχο έφτασε στην κατάκτηση του σετ με 25-18. Πιο ισορροπημένο το δεύτερο σετ με τις δυο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ και καμία να μην μπορεί να ξεφύγει με περισσότερους από δυο πόντους.

Η Μόντενα κατέκτησε τελικά το σετ με 25-22, κάνοντας το 2-0 στον αγώνα, που της έδωσε και το εισιτήριο για την επόμενη φάση της διοργάνωσης. Παρόλο που η πρόκριση είχε κριθεί οι παίκτες του Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ συνέχισαν να αγωνίζονται με ψυχή, κοιτώντας στα μάτια την πανίσχυρη Μόντενα. Στο τρίτο σετ οι δυο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο και μόνο στο τέλος του σετ οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα τεσσάρων πόντων (21-17), για να φτάσουν στο 25-22 και το 3-0 στον αγώνα. Φίνγκερ και Γκέργκι ολοκλήρωσαν τον αγώνα με 12 και 10 πόντους αντίστοιχα και ήταν οι πρώτοι σκόρερ του Ολυμπιακού.

Τα σετ: 3-0 σε 1:11, 25-18 (21′), 25-22 (26′), 25-22 (24′)