Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 2-3

Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 2-0 σετ στο κλειστό του Ρέντη, αλλά οι Πράσινοι γύρισαν τούμπα το ματς και έκαναν το πρώτο βήμα για την κατάκτηση του Λιγκ Καπ.

Μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι, που διήρκησε τρεις ώρες και κρίθηκε στο τάι μπρέικ, ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 3-2 σετ του Ολυμπιακού στο κλειστό του Ρέντη «Μελίνα Μερκούρη» και έκανε το πρώτο βήμα για την κατάκτηση του Λιγκ Καπ. Οι Ερυθρόλευκοι προηγήθηκαν με 2-0 σετ και όλα έδειχναν ότι θα πετύχουν μια εύκολη νίκη απέναντι στο Τριφύλλι, αλλά οι Πράσινοι με πρωταγωνιστή τον Ράπτη γύρισαν τούμπα το ματς και πήραν την πολυπόθητη νίκη.

Η ομάδα του Ανδρεόπουλου μπορεί να έφυγε με το 3-2 από το Ρέντη, αλλά τίποτα δεν έχει κριθεί όσον αφορά στην κατάκτηση του τίτλου. Για να πανηγυρίσει ο Παναθηναϊκός το πρώτο τρόπαιό του μετά από αρκετά χρόνια, θέλει νίκη και στη ρεβάνς, καθώς εάν ο Ολυμπιακός επικρατήσει με 3-0 ή 3-1 θα πάρει αυτός το Λιγκ Καπ, ενώ με νίκη 3-2 των Πειραιωτών ο τίτλος θα κριθεί στο χρυσό σετ.

Η εικόνα του αγώνα:

Ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκε με 3-0, 6-2 και 11-7. Ο Παναθηναϊκός, όμως, με δικό του σερί μείωσε σε 15-14. Οι Ερυθρόλευκοι με νέο 3-0 έστειλαν τη διαφορά ξανά στους 4 (18-14) και ουσιαστικά αγκάλιασαν το πρώτο σετ. Το τελικό 25-21 επιβεβαίωσε την κυριαρχία των παικτών του Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ.

Στο δεύτερο σετ ο Παναθηναϊκός ανέβηκε, πάλεψε και έμεινα κοντά στο σκορ (11-11), όμως, ο Ολυμπιακός με τρεις σερί πόντους έκανε το 14-11. Λίγο αργότερα οι Πειραιώτες προηγήθηκαν με 20-16 και με 25-21 έκαναν το 2-0 στα σετ. Όλα έδειχναν ότι ο Ολυμπιακός θα πετύχει μια εύκολη νίκη απέναντι στον Παναθηναϊκό, αλλά οι Πράσινοι δεν τα παράτησαν.

Στο τρίτο σετ εκμεταλλεύτηκαν την χαλάρωση των γηπεδούχων και προηγήθηκαν με 13-10, 15-11 και 17-12.  Οι Ερυθρόλευκοι μείωσαν σε 20-18 και λίγο αργότερα ισοφάρισαν σε 22-22. Οι παίκτες του Ανδρεόπουλου, όμως, με καλές υποδοχές και μεγάλους πόντους από τους Στάροβιτς (καρφί) και Κάτσιτς (μπλοκ) έκαναν το 25-23 και μείωσαν σε 2-1 για τον Παναθηναϊκό.

Στην αρχή του τέταρτου σετ οι Πράσινοι προηγήθηκαν με 3-1, αλλά ο Ολυμπιακός ισοφάρισε σε 5-5. Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στο σκορ (8-6, 9-10, 18-18). Το σετ ήταν ένα μεγάλο ντέρμπι, με την ομάδα του Φερνάντο Μουνιόθ να έχει μάλιστα και σετ/ματς πόιντ (24-23). Μετά από φάση διαρκείας, όμως, ο Ράπτης πήρε το μπλοκ άουτ και ισοφάρισε σε 24-24. Ο Πανταλέων με μπλοκ έδωσε προβάδισμα στον Παναθηναϊκό και (24-25) και ο Στάροβιτς με καρφί έκανε 24-26 και το 2-2 σετ.

Η ίδια εικόνα συνεχίστηκε και στο τάι μπρέικ, με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ, μέχρι τη στιγμή που πήγε στο σερβίς ο Ράπτης. Ο παίκτης του Παναθηναϊκού με τρεις άσους έκανε το 10-7 και έβαλε τις βάσεις για τη νίκη. Ο Ολυμπιακός απάντησε με 2-0 σερί και μείωσε σε 10-9, με τον Παναθηναϊκό, όμως, να διατηρεί το +1 με +2. Ο Κάτσιτς με καρφί έκανε το 13-10, ο Στάροβιτς το 14-10 και στη συνέχεια ο Σέρβος με μπλοκ το 15-10, σφραγίζοντας την ανατροπή για το Τριφύλλι.

Τα σετ: 25-21, 25-21, 23-25, 24-26, 10-15