Ολυμπιακός – Ηλιούπολη 3-0

Οι Ερυθρόλευκες επικράτησαν με 3-0 της Ηλιούπολης και στρέφουν την προσοχή τους στο νοκ άουτ παιχνίδι της φάσης των «8» του Κυπέλλου Ελλάδας με αντίπαλο την ΑΕΚ.

Εύκολο έργο είχε η γυναικεία ομάδα βόλεϊ του Ολυμπιακού απέναντι στην Ηλιούπολη, με την ομάδα του Μπράνκο Κοβάτσεβιτς να κερδίζει εύκολα την Ηλιούπολη με 3-0 σετ.

Οι Ερυθρόλευκες ξεπέρασαν εύκολα το εμπόδιο της Ηλιούπολης και στρέφουν την προσοχή τους στο εκτός έδρας νοκ άουτ παιχνίδι της φάσης των «8» του Κυπέλλου Ελλάδας με αντίπαλο την ΑΕΚ που θα διεξαχθεί την Τετάρτη (26/2, 20:45).

Η εικόνα του αγώνα

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε δυνατά στην αναμέτρηση και μετά το 4-3 με ένα 4-0 σερί έφτασε στο 8-3, διευρύνοντας σταδιακά το προβάδισμά του. Με νέο σερί οι «ερυθρόλευκες» μετέτρεψαν το 10-4 σε 14-4 και διατήρησαν τη διαφορά ασφαλείας, πηγαίνοντας στο 18-7 αρχικά και στο 23-13 στη συνέχεια. Με 24-13 ο Ολυμπιακός πήγε στο πρώτο σετ μπολ και με το 25-14 που ακολούθησε προηγήθηκε με 1-0!

Ανάλογη ήταν η εικόνα και στο 2ο σετ, με τις «ερυθρόλευκες» να αποκτούν από την αρχή το προβάδισμα το οποίο αύξαναν στην εξέλιξη του σετ πηγαίνοντας στο +6 με το 10-4 να επιβεβαιώνει τον απόλυτο «ερυθρόλευκο» έλεγχο. H διαφορά διατηρήθηκε σε αυτά τα επίπεδα για τον Ολυμπιακό που έφτασε στο 16-10 και την αύξησε στη συνέχεια στο +9 για το 19-10 και το +10 στο 21-11. Το 25-14 ήρθε και πάλι εύκολα για τις «ερυθρόλευκες» που έκαναν το 2-0 στα σετ. Στο ίδιο μοτίβο κύλησε και το 3ο σετ, με τον Ολυμπιακό να έχει εξ’ αρχής το προβάδισμα και τον απόλυτο έλεγχο.

Οι «ερυθρόλευκες» δεν δυσκολεύτηκαν να φτάσουν στο 25-15 χάρη στο οποίο  ολοκλήρωσαν την αποστολή τους στο συγκεκριμένο ματς και πλέον στρέφουν την προσοχή τους στο παιχνίδι Κυπέλλου κόντρα στην ΑΕΚ, με στόχο τη νίκη-πρόκριση.

Tα σετ: 3-0 σε 1.02 25-14 (21’), 25-14 (21’), 25-15 (20’)

Η διακύμανση:

1ο σετ: 8-3, 16-6, 21-12, 25-14

2ο σετ: 8-4, 16-10, 21-11, 25-14

3ο σετ: 8-4, 16-11, 21-13, 25-15

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Κοβάτσεβιτς): Γιώτα 7 (4/9 επ., 3 άσσοι), Κωνσταντινίδου 7 (5/17 επ., 2 άσσοι), Ζιβογίνοβιτς 12 (8/18 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 20% υπ. – 20% άριστες), Λαμπρούση 2 (2/2 επ.), Καλανταρίδου 15 (15/24 επ., 38% υπ. – 23% άριστες), Ξανθοπούλου / Κακουράτου (λ), Μιλιντίγεβιτς (λ, 60% υπ. – 40% άριστες), Χουντ 4 (4/9 επ., 50% υπ. – 25% άριστες), Κονόμι, Χριστοδούλου 2 (1/1 επ., 1 μπλοκ), Ζακχαίου 5 (2/4 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ).

Γ.Σ. ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ (Φιλιππάτος): Εικοσπεντίδου 2 (1/9 επ., 1 άσσος), Μαρκάκη 2 (1/7 επ., 1 μπλοκ), Πασσιά, Φωκιανού 9 (7/23 επ., 1 άσσος, 30% υπ. – 20% άριστες), Γεωργακοπούλου 2 (2/5 επ.), Καλαφατάκη 7 (5/22 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 23% υπ. – 15% άριστες) / Κανέλλου (λ, 56% υπ. – 33% άριστες), Παπαδοπούλου (λ), Σπυριδάκη 2 (2/9 επ.), Παπασταύρου, Μπατή.

Ο Μπράνκο Κοβάτσεβιτς δήλωσε: «Είμαι ικανοποιημένος από την εμφάνιση σήμερα και την απόδοση που είχαν οι αθλήτριες που χρησιμοποιήθηκαν. Έχουμε βγάλει μια περίοδο με συνεχή δύσκολα παιχνίδια και ταξίδια, έχοντας ανταποκριθεί πολύ καλά. Συνεχίζουμε στο επόμενο ματς που είναι ένας αγώνας νοκ άουτ για να εξασφαλίσουμε την παρουσία μας στο Final 4 του Κυπέλλου».

H πασαδόρος του Ολυμπιακού, Παναγιώτα Ξανθοπούλου δήλωσε εξής: «Ήταν μια εύκολη νίκη για εμάς. Σε τέτοια παιχνίδια η ομάδα πρέπει να δείχνει τον χαρακτήρα της, κάτι που εμείς σήμερα δείξαμε. Δεν υποτιμήσαμε τον αντίπαλο και αυτό μας έφερε το επιθυμητό αποτέλεσμα. Τώρα κοιτάμε το παιχνίδι Κυπέλλου που ακολουθεί με την ΑΕΚ στο οποίο θέλουμε τη νίκη και την πρόκριση στο Final 4».