Μόνο η Πενγκ έχει αγωνιστικό ρυθμό

Οι προτάσεις του Νίκου Καπίρη από το σημερινό κουπόνι.

Οι περισσότεροι τενίστες ξεκουράστηκαν για 20 μέρες και σχεδόν όλοι πια έχουν ξεκινήσει την προετοιμασία τους για τη νέα σεζόν (διάρκειας 10-11 μηνών). Τις επόμενες μέρες μέσα στις γιορτές θα έχουμε τα πρώτα σημαντικά τουρνουά, που θα αποτελέσουν τεστ για το Αυστραλιανό όπεν το οποίο θα ξεκινήσει στα τέλη Ιανουαρίου. Αυτή την εβδομάδα είναι σε εξέλιξη ένα καλό τουρνουά στο Ντουμπάι και στα προημιτελικά η Κινέζα, Σουάι Πενγκ θα αντιμετωπίσει την Τατιάνα Μαρία. Η Πενγκ είναι πρώην Νο 14 στον κόσμο, πολύ ποιοτική παίκτρια, οπότε μην σας ξεγελά η τωρινή της κατάταξη (180). Λόγω τιμωρίας για ανάρμοστη συμπεριφορά προς άλλη παίκτρια σε αγώνα διπλού είχε τιμωρηθεί με αποκλεισμό 3 μηνών κι έτσι έχασε έδαφος στην κατάταξη.

Αναγκαστικά λοιπόν ξεκουράστηκε αρκετά κι εδώ και έναν μήνα δίνει συνεχώς αγώνες (θα είναι ο 8ος από τις 13/11), οπότε αυτή τη στιγμή έχει εξαιρετικό ρυθμό, σε αντίθεση με τη Γερμανίδα, η οποία επέστρεψε σε δράση αυτή την εβδομάδα μετά από 30 μέρες αποχής. Έχει προβάδισμα νίκης η Πενγκ, η οποία ήταν επιβλητική στο 6/1, 6/1 επί της Κιρστέα. Η Μαρία νίκησε με 6/2, 6/4 την μετριότατη Ζαβάτσκα. Καλή περίπτωση το under 20,5 στα γκέιμ, καθώς είναι ματς που μπορεί να κριθεί στα δύο σετ. Έστω και με ένα κλειστό 6/4, 6/4 πάμε ταμείο. Η Πενγκ έχει 4/4 εναντίον της Μαρία, τρία από αυτά κρίθηκαν στα δύο σετ, ενώ το πιο πρόσφατο μεταξύ τους ήταν το 2015. Χαμηλό ποντάρισμα φυσικά, μιας και είμαστε στο ξεκίνημα της σεζόν.

Στα ακόλουθα λινκ θα βρείτε τις εκτιμήσεις για το Αυστραλιανό σε μακροχρόνια για ανδρικό και γυναικείο ταμπλό.

Πηγή: Bet-hoven.net