Λιθουανία – Γαλλία 73-77: Ο Φουρνιέ εκτέλεσε τη Λιθουανία

Με 27 πόντους του Φουρνιέ η Γαλλία νίκησε σε ματσάρα τη Λιθουανία με 77-73

Με έναν διαστημικό Φουρνιέ που έβαλε 27 πόντους η Γαλλία νίκησε με 77-73 τη Λιθουανία σε μια επική ματσάρα για τον δεύτερο όμιλο του Eurobasket που διεξάγεται στη Κολωνία.

Το ματς ξεκίνησε με τους Λιθουανούς στα πρώτα πέντε λεπτά αφού προηγήθηκαν με 21-8 με του Βαλαντσιούνας και τους Μπραζντέικις να εκτελούν τους Γάλλους. Όμως με την είσοδο του Φαλ η Γαλλία ξύπνησε και με τον Φουρνιέ να σκοράρει από παντού μείωσε σε 23-21 με την περίοδο να τελειώνει στο 25-23.

Στη δεύτερη περίοδο το ματς ήταν δύο φορές ισόπαλο 28-28 και 31-31 όμως εκεί μίλησε ο Γκριγκόνις που ξεκίνησε να σκοράρει κατά ριπάς με το ημίχρονο να κλείνει στο 41-40.Ο νέος παίκτης των «πρασίνων» είχε στο ημίχρονο 11 πόντους με 2/2 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 1/1 βολή και 3 ασίστ, ενώ ο Φουρνιέ είχε αντίστοιχα 18 πόντους με 3/3 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 3/4 βολές, 3 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Στην τρίτη περίοδο είχαμε το πρώτο προσπέρασμα της Γαλλίας με 46-48 και 48-50 όμως ένα 8-0 των Λιθουανών που εκμεταλλεύτηκαν την αστοχία των Τρικολόρ έκλεισε τη περίοδο με σκορ 56-50 για τη Λιθουανία.

Στη τελευταία περίοδο το ματς ήταν ντέρμπι με τον Τάρπεϊ και το Φουρνιέ να ισοφαρίζουν σε 60-60. Εκεί οι γάλλοι πήραν μπρος και με τον Τομά Ερτέλ να κάνει πράγματα που λίγοι μπορούν να κάνουν πήραν προβάδισμα στο +7 64-71. Το τέλος ήταν δραματικό αλλά η γαλλία ήταν ψύχραιμη στις βολές παίρνοντας μια νίκη «χρυσάφι» για τη συνέχεια του Eurobasket με σκορ 73-77.

Τα δεκάλεπτα: 25-23, 41-40, 56-50, 73-77.