Μαυροβούνιο – Ισπανία 65-82 : Ξέσπασαν μετά την ήττα από το Βέλγιο οι Φούριας Ρόχας

Νίκη «ξέσπασμα» με 82-65 πέτυχε η Ισπανία απέναντι στο αδύναμο Μαυροβούνιο

Εύκολη νίκη «ξέσπασμα» μετά την ήττα από το Βέλγιο με 82 -65 πέτυχε η Ισπανία απέναντι στο αδύναμο Μαυροβούνιο για τον πρώτο όμιλο του Εurobasket.

Το ματς ξεκίνησε με τους Ισπανούς να μην μπαίνουν τόσο καλά στα πρώτα πέντε λεπτά αλλά με το που άλλαξε το τσιπάκι άφησαν πίσω τους με διψήφια διαφορά το Μαυροβούνιο (13-23) κλείνοντας την περίοδο με σκορ 17-27.

Η δεύτερη περίοδος είχε μόνο Ισπανία που αύξησαν την διαφορά κοντά στους 20 (17-36) ενώ το ημίχρονο βρήκε τους Φούριας Ρόχας στο +22 (31-53) με τον Ερνάνγκομεθ να είναι ανίκητος κάτω από το κάλαθι.

Και στο δεύτερο ημίχρονο η Ισπανία μπήκε με το πόδι στο γκάζι και με τους Λορέντζο Μπράουν και τον Ουίλι Ερνανγκόμεθ η διαφορά έφτασε στο+25 (36-62) και να κλείνει στο +19 (48-67).

Στην τελευταία περίοδο ο Σκαριόλο έδωσε ανάσες στους παίκτες που έχουν τραβήξει… κουπί μέχρι τώρα στο Eurobasket, δίνοντας λεπτά συμμετοχής σε όσους δεν έχουν παίξει πολύ, με το τελικό 65-82 να «σφραγίζει» την επικράτηση της Ισπανίας και την πρόκριση στα νοκ άουτ.

Τα δεκάλεπτα: 17-27, 31-53, 48-67, 65-82