Αποβολή – ανέκδοτο στον Παλάσιος – Με δέκα από το 40′ ο Παναθηναϊκός στην Πράγα (vid)

Ο Παναθηναϊκός έμεινε με δέκα παίκτες στο 40ο λεπτό της αναμέτρησης με τη Σλάβια Πράγας λόγω ανύπαρκτης δεύτερης κίτρινης για θέατρο στον Παλάσιος.

Αδιανόητη απόφαση από τον διαιτητή Ρούντι Μπουκέ στο παιχνίδι του Παναθηναϊκού με τη Σλάβια στην Πράγα.

Με το ματς στο 0-0 στο 40ο λεπτό ο Παλάσιος έφυγε στην κόντρα, μπήκε απειλητικά στην περιοχή, αλλά την τελευταία στιγμή κόπηκε καθαρά από έναν αμυντικό των γηπεδούχων.

Ο Αργεντινός έπεσε στο χορτάρι, όχι όμως για να ζητήσει πέναλτι, αλλά από την ταχύτητα που είχε στη φάση, με τον Γάλλο διαιτητή να του δείχνει δεύτερη κίτρινη κάρτα και να τον στέλνει στα αποδυτήρια.

Όπως είναι λογικό, παίκτες και άνθρωποι της ομάδας ήταν έξαλλοι με την απόφαση και προσπαθούσαν να εξηγήσουν στον διαιτητή πως ο Παλάσιος δεν προσπάθησε να εκβιάσει παράβαση αλλά μάταια.

Ο Αργεντινός άσος έφυγε για τα αποδυτήρια και ο Παναθηναικός υποχρεώθηκε να παίξει σε όλο το υπόλοιπο ματς με παίκτη λιγότερο χωρίς λόγο.