Ρόκετς – Ουόριορς : Η εμφάνιση του Κάρι

Μεγάλη εμφάνιση από τον Στεφ Κάρι στο έβδομο και τελευταίο παιχνίδι της σειράς των τελικών της Δύσης ανάμεσα στους Ρόκετς και τους Ουόριορς.

Οι Ρόκετς δεν κατάφεραν να φτάσουν στη νίκη κόντρα στους Ουόριορς (101-92) και αποκλείστηκαν από τους τελικούς του ΝΒΑ. Καθοριστικός παράγοντας της νίκης της ομάδας του Γκόλντεν Στέιτ ήταν ο Στεφ Κάρι.

Ο Αμερικανός πλέι μέικερ των πρωταθλητών όταν η μπάλα «έκαιγε» ήταν εκείνος που έδωσε το σύνθημα για το διπλό και την πρόκριση. Με 4 δικά του τρίποντα στην τρίτη περίοδο ουσιαστικά δεν άφησε πολλά περιθώρια αντίδρασης στους γηπεδούχους.

Ο Κάρι αγωνίστηκε 44 λεπτά στο ματς σημειώνοντας 27 πόντους (με 7/15 τρίποντα), 10 ασίστ, 9 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα και ένα κόψιμο.