Σαν σήμερα η μεγάλη νίκη του Θρύλου με ανατροπή και 4άρα κόντρα στον Παναθηναϊκό! (vid)

Ο Ολυμπιακός σαν σήμερα το 1998 πανηγύρισε μια μεγάλη νίκη με ανατροπή και 4άρα επί του Παναθηναϊκού στο ΟΑΚΑ.

Κυριακή, 5 Δεκεμβρίου 1998 έγραφε το ημερολόγιο, όταν ο Ολυμπιακός πανηγύρισε μια τεράστια νίκη επί του Παναθηναϊκού στο ΟΑΚΑ για την 12η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν με 4-2 του αιώνιου αντιπάλου τους, παρότι είχαν βρεθεί πίσω στο σκορ με 2-0. Οι Πειραιώτες όχι μόνο ανέτρεψαν το εις βάρος τους σκορ, αλλά στο τέλος θριάμβευσαν.

Μέσα σε 2 λεπτά, στο 30’ και το 32’, Κωνσταντινίδης και Βαζέχα έδωσαν προβάδισμα δύο τερμάτων στους «πράσινους». Λίγο πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου και συγκεκριμένα στο 40’ οι φιλοξενούμενοι μείωσαν με αυτογκόλ του Αλεξόπουλου.

Στο 52′ το ματς ήρθε στα ίσια με γκολ του Καραπιάλη, από ασίστ του Γεωργάτου, ενώ στο 71’ ο Ανατολάκης μετά από φάουλ του Γεωργάτου έκανε την ολική ανατροπή. Στο 90′ ο Καραπιάλης με μια λόμπα στον Βάντσικ έβαλε το… κερασάκι στην τούρτα, διαμορφώνοντας το τελικό 2-4.