Σαν σήμερα: Τα σημαντικότερα αθλητικά γεγονότα

Δείτε τα σημαντικότερα γεγονότα που συνέβησαν σαν σήμερα στον χώρο του αθλητισμού.

Τα σημαντικότερα γεγονότα που συνέβησαν σαν σήμερα 25 Ιουλίου στον χώρο του αθλητισμού.

25/7/2017Ο Γιώργος Πηλίδης ανακηρύσσεται Πρωταθλητής Ευρώπης στους Νέους όταν στον τελικό της κατηγορίας του στα -58 κιλά νικά τον Ρώσο Artysh Oorzhak στα σημεία.
25/7/2005Στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα που διεξάγεται στην Πολωνία, η ελληνική εθνική ομάδα μπάσκετ κορασίδων ηττάται από την αντίστοιχη της Τουρκίας με 69-26, σκοράροντας μόνο έναν πόντο στο δεύτερο ημίχρονο που αποτελεί παγκόσμιο αρνητικό ρεκόρ
25/7/2004Ο 32χρονος Λανς Άρμστρονγκ από το Τέξας, κερδίζει τον 6ο συνεχόμενο γύρο της Γαλλίας καταρρίπροντας το ρεκόρ των 5 συνεχόμενων νικών του Μιγκέλ Ιντουρέϊν
25/7/1999Ο 27χρονος Τεξανός Lance Armstrong κερδίζει τον Tour de France και αποκαλεί την νίκη του “θαύμα της ιατρικής”, αφού κατάφερε να ξεπεράσει τον καρκίνο σε όρχεις, πνεύμονες και εγκέφαλο. Ο Armstrong τερματίζει 7 λεπτά και 37 δευτερόλεπτα μπροστά από τον Greg LeMond τον νικητή του 1986, 1989 και 1990
25/7/1998Πεθαίνει σε ηλικία 86 ετών ο Αϊμορέ Μορέϊρα, προπονητής της Βραζιλίας το 1962 όταν κατέκτησε το Παγκόσμιο Κύπελλο, αλλά και του Παναθηναϊκού το 1975 και το 1976. Μετά την αποχώρησή του τον Νοέμβριο του 1976 τον διαδέχθηκε ο Κάζιμιρ Γκόρσκι στις 21/11/1976
25/7/1998Η 36χρονη πρωταθλήτρια του στίβου Jackie Joyner Kersee αποφασίζει να εγκαταλείψει τους στίβους
25/7/1997Πεθαίνει ο Ben Hogan, ένας από τους μεγαλύτερους παίκτες του γκολφ (νικητής σε 63 τουρνουά), σε ηλικία 84 ετών
25/7/1996Η Pia Wunderlich σκοράρει για την Γερμανία το πιο γρήγορο γκολ σε ολυμπιακό τουρνουά ποδοσφαίρου, ανοίγοντας το σκορ εναντίον της Βραζιλίας στο 4ο λεπτό της αναμέτρησης (τελικό σκορ 2-0). Το προηγούμενο πιο γρήγορο γκολ είχε σημειωθεί 4 ημέρες νωρίτερα, στις 21/7, όταν η Bettina Wiegmann είχε σκοράρει για την Γερμανία εναντίον της Ιαπωνίας στο 5ο λεπτό (τελικό σκορ 3-2).
25/7/1992Ξεκινούν οι 25οι Ολυμπιακοί Αγώνες στη Βαρκελώνη (ολοκληρώνονται στις 9 Αυγούστου). Συμμετέχουν 9.367 αθλητές και αθλήτριες από 169 χώρες σε 25 αθλήματα. Όλα τα κράτη μέλη της ΔΟΕ λαμβάνουν μέρος. Η Γερμανία εμφανίζεται ενωμένη. Για πρώτη φορά εμφανίζεται η ομάδα της CIS (Ένωση Πρώην Σοβιετικών Δημοκρατιών) ενώ η Εσθονία, Λεττονία και Λιθουανία κατεβαίνουν ξεχωριστά
25/7/1984Η Σοβιετική κοσμοναύτης Σβετλάνα Σαβίτσκαγια (Svetlana Savitskaya) γίνεται η πρώτη γυναίκα που «περπατάει» στο διάστημα
25/7/1981Η Λίβερπουλ στέφεται πρωταθλήτρια Ευρώπης για τρίτη φορά στην ιστορία της νικώντας στον τελικό την Ρεάλ Μαδρίτης με 1-0
25/7/1976Ο Αμερικανός James Montgomery γίνεται ο πρώτος που κολυμπάει τα 100μ ελεύθερο σε λιγότερο από 50 δευτερόλεπτα (49.99)
25/7/1952Η Ελλάδα κερδίζει σε φιλικό αγώνα την ερασιτεχνική ομάδα της Αγγλίας με 4-2 στο Λάχτι
25/7/1860Οι πρωτοετείς των πανεπιστημίων Harvard και Yale συναντώνται στον πρώτο κολλεγιακό αγώνα μπιλιάρδου στο Worchester των ΗΠΑ