Γιατί έχει δίκιο να φωνάζει ο Απόλλωνας στην Τούμπα…

Γίνεται σε ένα ματς που τελείωσε με 4-1 να φωνάζει ο ηττημένος για τη διαιτησία και να έχει και δίκιο; Κι όμως, γίνεται...

Δύο πέναλτι που δόθηκαν ενώ δεν θα έπρεπε κι ένα που θα έπρεπε, αλλά δεν δόθηκε έγραψαν την ιστορία του ματς στην Τούμπα. Εκεί που στο τέλος της ημέρας το σκορ δείχνει ένα επιβλητικό 4-1 και όποιος δεν έχει δει το ματς θα θεωρήσει πως ήταν ένα εύκολο βράδυ για τον ΠΑΟΚ στη δουλειά. Ήταν έτσι όμως;

Η οργισμένη ανακοίνωση του Απόλλωνα με τη λήξη της αναμέτρησης τα λέει όλα. Και απαντάει στο ερώτημα που εύλογα θα μπορούσε να έχει κανείς. Είναι δυνατόν μετά από ένα ματς που τελείωσε με τέτοιο σκορ, να θεωρεί ο ηττημένος ότι υπήρξε αλλοίωση του αποτελέσματος; Να που είναι.

Όταν ξεκινάει το ματς και μόλις στο 3′ το επιθετικό φάουλ γίνεται πέναλτι, δεν συνιστά αυτό αλλοίωση; Οταν ουσιαστικά ο Τέιλορ μπουρδουκλώνεται και παίρνει πέναλτι. Κι άντε ο διαιτητής δεν είδε τίποτα, ο Ευαγγέλου που ήταν στο VAR; Ποια είναι η δουλειά του; Ο Ευαγγέλου ο οποίος ήταν διαιτητής στον αγώνα του ΠΑΣ Γιάννινα με τον Ολυμπιακό και σφύριξε άμεσα πέναλτι για το χέρι στήριξης του Ρέαμπτσιουκ. Σήμερα δεν είδε.

Αλλά δεν ήταν μόνο αυτό. Ακόμη και στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, με τον ΠΑΟΚ στο 3-1 και θεωρητικά αγκαλιά με τη νίκη, ξεκάθαρο πέναλτι υπέρ του Απόλλωνα έγινε γαργάρα. Το χέρι του Τέιλορ απλωμένο και φυσικά όχι σε φυσική θέση, αλλά όλα κανονικά για διαιτητή και VAR το οποίο μάλιστα συμφώνησε με την απόφαση του Κουτσιαύτη και δεν τον κάλεσε καν να δει τη φάση. Να γίνει 3-2 και να έχει ένα πεντάλεπτο ακόμη, ήταν επικίνδυνο. Είναι και πρόσφατο το κάζο με τον Βόλο βλέπεις…

Και το κερασάκι ήρθε φυσικά δύο λεπτά μετά με τη μεγαλοπρεπέστατη βουτιά του Άκπομ που με περισσή ευκολία δόθηκε πέναλτι για να ολοκληρωθεί ο… θρίαμβος της ομάδας της Θεσσαλονίκης.

Bonus: Η φάση στο ακυρωμένο γκολ του ΠΑΟΚ που ενώ ήταν εμφανώς οφσάιντ ο Ελ Καντουρί, ο Ευαγγέλου έφαγε πάνω από τρία λεπτά μέχρι να το πάρει απόφαση και να κάνει το προφανές. Τελικά είχε δίκιο να φωνάζει ο Απόλλωνας ή όχι;