Κύμη – Φάρος Λάρισας 70 -71

Μεγάλη εκτός έδρας νίκη μέσα στη Χαλκίδα επί της Κύμης πήρε ο Φάρος Λάρισας με σκορ 71-70 και έκανε σημαντικό βήμα για την παραμονή του στην Α1. Οι Θεσσαλοί προηγήθηκαν με 71-68 στο 1.10 πριν το τέλος του αγώνα, ο Τζόουνς με δυο βολές μείωσε σε 71-70 στα 50’’ και στα 23’’ ο Διαμαντάκος αστόχησε […]

Μεγάλη εκτός έδρας νίκη μέσα στη Χαλκίδα επί της Κύμης πήρε ο Φάρος Λάρισας με σκορ 71-70 και έκανε σημαντικό βήμα για την παραμονή του στην Α1.

Οι Θεσσαλοί προηγήθηκαν με 71-68 στο 1.10 πριν το τέλος του αγώνα, ο Τζόουνς με δυο βολές μείωσε σε 71-70 στα 50’’ και στα 23’’ ο Διαμαντάκος αστόχησε σε δίποντο.

Στη συνέχεια όμως οι γηπεδούχοι έχασαν την ευκαιρία να πάρουν τη νίκη, μια και ο Τζόουνς ήταν άστοχος σε δίποντο στα 6’’ πριν το τέλος.

Οι δυο ομάδες πήγαιναν πόντο- πόντο στην αρχή (28-25 στο 13’).

Από εκείνο το χρονικό σημείο και μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, η Κύμη εξαφανίστηκε από το παρκέ, με τον ΓΣΛ Φάρο να κάνει ό, τι θέλει και να ξεφεύγει με διψήφια διαφορά (25-38 στο 18′), με σερί 10-0.

Το μόνο που κατάφερε η Κύμη ήταν να μειώσει στους 10 πόντους (30-40) στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Η εικόνα του αγώνα άλλαξε άρδην στο δεύτερο μέρος και ειδικότερα από το 25ο λεπτό και μετά. Η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη… ανέβασε στροφές και κατάφερε να μπει εκ νέου στη διεκδίκηση της νίκης.

Με το σκορ στο 36-49, οι γηπεδούχοι έτρεξαν ένα σερί 11-0 και με πρωταγωνιστή τον Τσαγκαράκη, μείωσαν στους 2 πόντους (47-49).

Η Κύμη πλησίασε και στον πόντο (51-52), ωστόσο ο Σάφτενααρ κατάφερε να διατηρήσει μπροστά τον ΓΣΛ Φάρο στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου (53-56).

Οι δυο ομάδες έφτασαν στο τελευταίο λεπτό με διαφορά ενός πόντου με τον Τζόουνς να είναι ο… μοιραίος για την Κύμη.

Τα δεκάλεπτα: 22-20, 30-40, 53-56, 70-72.

ΚΥΜΗ (Καστρίτης): Μανωλόπουλος 14 (2), Οκερεαφόρ 7 (2), Τσαγκαράκης 12 (1), Γλυνιαδάκης 3, Σμιθ 10 (1), Έντουαρντς, Γερομιχαλός 1, Τζόουνς 11, Σακελλαρίου 5, Μητσιμπόνας, Εζόμο, ΜακΓκι 7.

ΓΣΛ Φάρος (Σκουρτόπουλος): Γουεάρ 16 (2), Ντρέιπερ 4, Σάφτενααρ 14 (1), Παπαντωνίου 4, Παπαμακάριος 13 (2), Μαραγκός 2, Μουράτος 9, Διαμαντάκος 6, Βαβάτσικος, Γκάλογουεϊ 2, Στυλιανού, Φορμπς 1.