Ούνικς Καζάν – Αστάνα 101-83

Με το «δεξί» μπήκε στη νέα σεζόν της VTB η Ούνικς Καζάν η οποία ισοπέδωσε την Αστάνα με 101-83.

Με εντυπωσιακό τρόπο άρχισε τις υποχρεώσεις της στην VTB η Ούνικς Καζάν η οποία και κέρδισε εύκολα εντός έδρας την Αστάνα με 101-83. Πρωταγωνιστής για τους Πράσινους ο Αιζάϊα Κάνααν.

Παρόλο που οι δύο ομάδες στο πρώτο δεκάλεπτο πήγαιναν χέρι-χέρι (22-19), από τη δεύτερη περίοδο και μετά η Ούνικς έδειξε τις δυνατότητες της και πήρε διψήφιο προβάδισμα στα τέλη του πρώτου ημιχρόνου.

Το δεύτερο μέρος άνηκε στους γηπεδούχους οι οποίοι με επιμέρους σκορ 23-13 στη τρίτη περίοδο και 25-18 στην τέταρτη και τελευταία πήραν μία άνετη και ευρεία νίκη.

Μετά τον Κάνααν που σημείωσε 23 πόντους, εξαιρετικός για το σύνολο του Δημήτρη Πρίφτη ήταν ο Χόλαντ με 19π. και 7 ριμπάουντ, ενώ ο Σμιθ είχε 16. Δεν αγωνίστηκε ο Κώστας Καϊμακόγλου.

Για την Αστάνα Τόμας και Τόμπσον με 16 και 15 πόντους αντίστοιχα έκαναν τη διαφορά.

Τα δεκάλεπτα: 22-19, 53-42, 76-55, 101-83