Ολυμπιακός : Ήττα στην πρεμιέρα για την U18

Οι μικροί των Πειραιωτών ηττήθηκαν με 74-66 από την Μπάγερν στο πρώτο τους παιχνίδι στο «ADIDAS NEXT GENERATION» της Ευρωλίγκας.

Με ήττα ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στο «ADIDAS NEXT GENERATION» της Ευρωλίγκας η ομάδα U18 του Ολυμπιακού. Έχασε από την διοργανώτρια Μπάγερν με 74-66 και σε λίγες ώρες (09/02, 20.00) θα δώσει ένα ακόμα ματς, αυτή την φορά κόντρα στην επίσης γερμανική, Μπάμπεργκ.

Η γηπεδούχος ομάδα μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκε με 10-4 στο 4′. Στην συνέχεια οι Ερυθρόλευκοι πέρασαν την μπάλα στην ρακέτα και με επιθετική αιχμή τον Νίκο Χάλιο ισοφάρισαν σε 12-12 στο 8′. Η Μπάγερν έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενη με 15-12, όμως, με ένα επί μέρους σκορ 9-3 η ομάδα μας προσπέρασε για πρώτη φορά (21-18). Βασιζόμενοι στο μακρινό σουτ οι γηπεδούχοι ανέκτησαν το προβάδισμα (28-24), ο Ολυμπιακός απάντησε «χτυπώντας» από τα 6.75μ. (31-32), αλλά με βολές του Γκραντ, η Μπάγερν πήγε με θετικό πρόσημο στα αποδυτήρια (33-32).

Ο αγώνας διατήρησε όλα τα χαρακτηριστικά ενός ντέρμπι και στο τρίτο δεκάλεπτο (43-43), με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο σκορ. Με ένα επί μέρους σκορ 9-3 η Μπάγερν κατάφερε να πάρει μια διαφορά 5π. (59-54) στο ξεκίνημα της 4ης περιόδου, ενώ εκμεταλλευόμενη τα πολλά λάθη και τα αμυντικά κενά της ομάδας μας, μπόρεσε να επιβάλλει τον ρυθμό της και να αυξήσει ακόμη περισσότερο τις αποστάσεις (72-62, στο 38′), «καθαρίζοντας» ουσιαστικά την υπόθεση νίκη.