Αργεντινή – Σλοβενία 100-118: One Λούκα show

Η Σλοβενία χάρη σε έναν εκπληκτικό Λούκα Ντόντσιτς, που σταμάτησε στους 48 πόντους, διέλυσε την Αργεντινή με 100-118 και ξεκίνησε με το δεξί τις υποχρεώσεις της στο Τόκιο.

Μύθος, ανεπανάληπτος, απίθανος! Ο Λούκα Ντόντσιτς έδωσε μια τρομερή σόλο παράσταση, απέναντι στην Αργεντινή, και βοήθησε τη Σλοβενία να διαλύσει τους δευτεραθλητές κόσμου το 2019 με 100-118.

Σε ένα παιχνίδι που οι Σλοβένοι κυριάρχησαν από το πρώτο λεπτό, το παιδί θαύμα έδειξε για ακόμη μια φορά, ποιος είναι.

Με 17 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο έδειξε τι θα ακολουθούσε. Τελείωσε φτάνοντας τους 48, και εάν δεν τον απέσυρε ο προπονητής του στα τελευταία λεπτά, θα μπορούσε να σπάσει το απόλυτο ρεκόρ πόντων σε Ολυμπιακούς Αγώνες, τους 55 του Όσκαρ Σμιντ το 1988 στη Σεούλ, κόντρα στην Ισπανία.

Δεν ήταν όμως μόνο το σκοράρισμα, αφού προσέθεσε 11 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 3 τάπες, έχοντας ολοκληρωτική παρουσία.

Αν κάνει αυτά στο πρώτο παιχνίδι, ποιος ξέρει που θα φτάσει στη συνέχεια…

Τα δεκάλεπτα: 24-32, 42-62, 66-88, 100-118