Περιστέρι – Μπάκεν Μπέαρς 85-83

Το Περιστέρι πήγε να χάσει δικό του ματς, αλλά ένα καλάθι του Ίαν Μίλερ στα 2,7" έδωσε τη νίκη με 85-83 στην ομάδα του Σωτήρη Μανωλόπουλου.

Την πρώτη νίκη του στον 7ο όμιλο του FIBA Europe Cup, πανηγύρισε το Περιστέρι. Οι «κυανοκίτρινοι» επικράτησαν στο… νήμα με 85-83 των Μπάκεν Μπέαρς στο κλειστό «Ανδρέας Παπανδρέου», για την 2η αγωνιστική της διοργάνωσης, υποχρεώνοντας τους Δανούς στη δεύτερη ήττα τους σε ισάριθμες αναμετρήσεις.

Ο Ίαν Μίλερ «λύτρωσε» την ομάδα του Σωτήρη Μανωλόπουλου με καλάθι του στα 2.7″ για τη λήξη, δίνοντας τέλος στην αντεπίθεση διαρκείας των Μπάκεν Μπέαρς, που είχαν ισοφαρίσει στα 10″ με τρίποντο του Μισέλ Ντιούφ από την κορυφή (83-83).

Η ελληνική ομάδα παρουσίασε τάσεις αυτοχειρίας μετά την εξαιρετική αμυντική προσπάθεια της στην τρίτη περίοδο, όταν περιόρισε τους φιλοξενούμενους στους 14 πόντους, εξασφαλίζοντας μία διαφορά 10 πόντων (59-49). Συγκεκριμένα, η αμυντική χαλάρωση του Περιστερίου στο τέταρτο δεκάλεπτο βοήθησε τους Μπάκεν Μπέαρς να βρουν ρυθμό από την περιφέρεια και με επιμέρους σκορ 24-34 να ισοφαρίσουν σε 83-83, πριν το πάρει πάνω του ο Μίλερ και «καθαρίσει» τον αγώνα.

Πρώτος σκόρερ για το Περιστέρι ο Τέραν Πέτεγουεϊ με 20 πόντους, ενώ «άγγιξε» το νταμπλ νταμπλ σε πόντους (10) και ριμπάουντ (9) ο Τσαντ Μπράουν.

Τα δεκάλεπτα: 24-12, 40-35, 59-49, 85-83.

Περιστέρι (Μανωλόπουλος): Μπράουν 10 (9 ριμπάουντ), ΜακΚρι 12 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ), Μίλερ 11 (0/4 τρίποντα, 5 λάθη), Μωραΐτης, Σαλούστρος 10, Χρυσικόπουλος 7 (1), Κατσίβελης 11 (1), Μορέιρα 4 (2/9 δίποντα, 4 ασίστ), Πέτεγουεϊ 20 (3).

Μπάκεν Μπέαρς (Σόμερ): Ντιούφ 14 (4/5 τρίποντα), Χάρις 13 (0/4 τρίποντα), Γιούκιτς 12 (4/10 σουτ, 2/3 βολές), Ογκουνγκμπέμι – Τζάκσον 22 (5/15 σουτ, 10/10 βολές, 7 ασίστ), Ονγκάι 11 (1), Έβανς 4, Λέρκε 1, Σάλερτζ, Τέιλορ 6 (11 ριμπάουντ).