Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 70-64: Ερυθρόλευκο το ντέρμπι των γυναικών

Η γυναικεία ομάδα μπάσκετ του Ολυμπιακού νίκησε την αντίστοιχη του Παναθηναϊκού στο ΣΕΦ με 70-64 και έκανε το «4 στα 4» στο φετινό πρωτάθλημα.

Ματσάρα και ερυθρόλευκη νίκη! Σε ένα παιχνίδι – διαφήμιση για το γυναικείο μπάσκετ, ο Ολυμπιακός επικράτησε του Παναθηναϊκού στο ΣΕΦ με 70-64 για την 5η αγωνιστική της Α1 και έκανε το «4 στα 4» στο φετινό πρωτάθλημα.

Οι Ερυθρόλευκες αποδείχθηκαν ψυχραιμότερες στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης και με κορυφαίες τις Χάμπλιν (15 πόντοι, 8 ριμπάουντ), Πλουφ (10 πόντοι, 8 ριμπάουντ) και Βιτόλα (14 πόντοι, 5 ριμπάουντ) πέτυχαν μια σπουδαία νίκη απέναντι στο Τριφύλλι. Μια νίκη, που τις βοηθάει πολύ βαθμολογικά, αλλά και ψυχολογικά, ενόψει της δύσκολης συνέχεια.

Από την άλλη, πρώτη σκόρερ για τον Παναθηναϊκό ήταν η Λύμουρα με 17 πόντους, ενώ από κοντά ακολούθησαν οι Ριντ (16 πόντοι, 4 ασίστ) και Χολμς (12 πόντοι, 9 ριμπάουντ), με την ομάδα της Ελένης Καπογιάννη να υποχρεώνεται στην πρώτη ήττα της στο φετινό πρωτάθλημα (4-1).

Ντερμπάρα

Οι Ερυθρόλευκες μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι και προηγήθηκαν με 11-9 στο 5ο λεπτό, αλλά οι Πράσινες απάντησαν με ένα σερί 7-0 και βρέθηκαν μπροστά με 16-11 (7’).  Στα τελευταία λεπτά ο Ολυμπιακός ισορρόπησε και μείωσε σε απόσταση βολής στο φινάλε της πρώτης περιόδου (17-18).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με τέσσερις πόντους (23-27), αλλά οι παίκτριες του Ζίμπαρτς έτρεξαν ένα σερί 7-0 και πέρασαν μπροστά με 30-27 (15’). Από εκείνο το σημείο και μέχρι το τέλος του ημιχρόνου οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι – χέρι στο σκορ, με τον φωτεινό πίνακα του ΣΕΦ στο φινάλε του πρώτου μέρους να δείχνει 36-36.

Ερυθρόλευκο φινάλε!

Στην τρίτη περίοδο ο Παναθηναϊκός μπήκε καλύτερα και με ένα σερί 9-2 βρέθηκε στο +6 (42-48, 25’), με τις Πράσινες λίγο αργότερα μάλιστα να προηγούνται με 51-44 (27’). Οι Ερυθρόλευκες, ωστόσο, δεν πτοήθηκαν. Παρέμειναν ψύχραιμες, απάντησαν άμεσα και στο τέλος του δεκαλέπτου ισοφάρισαν σε 53-53.

Οι παίκτριες του Ζίμπαρτς είχαν βρει ρυθμό στην επίθεση και παίζοντας εξαιρετική άμυνα έτρεξαν ένα σερί 8-0, με το οποίο προηγήθηκαν με 61-55 στο 35’). Ο Παναθηναϊκός μείωσε σε 61-59 στο 37’, αλλά ο Ολυμπιακός με πρωταγωνίστριες τις Πλουφ και Σταμολάμπρου έκανε το 67-59 και βρέθηκε ξανά στο +8.

Οι Πράσινες προσπάθησαν για την ανατροπή, με την Λύμουρα να μειώνει σε 67-62, αλλά οι Ερυθρόλευκες έδειξαν χαρακτήρα και με 70-64 πανηγύρισαν μια σπουδαία νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 17-18, 36-36, 53-53, 70-64.