Μπουρζ – Ολυμπιακός 76-59

Οι Ερυθρόλευκες ηττήθηκαν στη Γαλλία από την πανίσχυρη Μπουρζ με 76-59 και ολοκλήρωσαν το ευρωπαϊκό τους ταξίδι.

Στη φάση των «8» του EuroCup, όπου συμμετείχε για πρώτη φορά στην ιστορία της, ολοκλήρωσε το ευρωπαϊκό της ταξίδι, για τη σεζόν 2021-22, η ομάδα μπάσκετ Γυναικών του Ολυμπιακού.

Τα κορίτσια του Θρύλου ηττήθηκαν και στον δεύτερο προημιτελικό από την πανίσχυρη Μπουρζ, με 76-59 στο «Palais des Sports du Prado» και έτσι, «αποχαιρέτησαν» με μια ιστορική πορεία τη φετινή διοργάνωση.

Οι «ερυθρόλευκες», που είχαν εξ αρχής δύσκολη αποστολή στην Γαλλία, μετά και το αποτέλεσμα (60-73) στον πρώτο προημιτελικό στο ΣΕΦ, πάλεψαν κόντρα σε έναν πολύ δυνατό αντίπαλο, όμως δεν τα κατάφεραν και γνώρισαν την ήττα και τον αποκλεισμό από το EuroCup. Πλέον, η ομάδα του Μάρτινς Ζίμπαρτς θα επικεντρωθεί αποκλειστικά στις εγχώριες διοργανώσεις και θα τα δώσει όλα για την κατάκτηση του νταμπλ.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε δυνατά στο ματς και προηγήθηκε με 10-7, με τζαμπ σουτ της Σταμάτη (4:01), ενώ έφτασε στο +5 (7-12) επί της Μπουρζ, με λέι απ της Τόλφρι (3:34). Στο σημείο εκείνο, τα κορίτσια του Θρύλου έχασαν τη συγκέντρωση τους, δέχθηκαν ένα 8-0 σερί (15-12) από τη γαλλική ομάδα και στη συνέχεια, αφού μείωσαν τη διαφορά στον πόντο, με ωραία επίθεση της Νικολοπούλου (0:06), ολοκλήρωσαν το πρώτο δεκάλεπτο με σκορ 15-14.

Με τρίποντο της Τόλφρι (9:40) «μπήκαν» στη δεύτερη περίοδο οι «ερυθρόλευκες», παίρνοντας ξανά προβάδισμα, με 17-15, ενώ στη συνέχεια, με νέο σουτ τριών πόντων από την Σπυριδοπούλου (8:25), έκαναν το 21-19 κόντρα στη γαλλική ομάδα. Η ομάδα του Μάρτινς Ζίμπαρτς κράτησε το προβάδισμα της (24-25), με δύο εύστοχες βολές της Βίτολα (6:35), όμως έκτοτε, «κόλλησαν» επιθετικά και «έκλεισαν» το ημίχρονο με 10 πόντους πίσω (37-27) από την Μπουρζ.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, ο Ολυμπιακός συνέχισε χωρίς επιθετικό ρυθμό και σκόραρε μόλις πέντε πόντους, ενώ δέχθηκε 22 από τις Γαλλίδες, για το 59-32.

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο, ο Θρύλος ανέβασε… στροφές στην επίθεση και με τρίποντο της Τόλφρι (4:02), έφτασε τους 51 πόντους (67-51) κόντρα στη γαλλική ομάδα, ενώ στη συνέχεια, με «δύο στις δύο» βολές της Βίτολα (1:56) μείωσε σε 71-53. Με νέο σουτ τριών πόντων από την Τόλφρι (0:04), οι «ερυθρόλευκες» έφτασαν τους 59 πόντους στο ματς και έτσι, γνώρισαν την ήττα από την Μπουρζ, με 76-59.

Τα δεκάλεπτα: 15-14, 37-27, 59-32, 76-59

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μάρτινς Ζίμπαρτς): Νικολοπούλου 4 (7 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Σπυριδοπούλου 5 (1/2 τρίποντα), Σύρρα, Τόλφρι 17 (5/8 τρίποντα), Βίτολα 16 (8 ριμπάουντ), Πλουφ 10 (8 ριμπάουντ), Σταμολάμπρου 5, Σταμάτη 2, Αλεξανδρή, Δίελα, Χάμπλιν

Μπουρζ (Ολιβέ Λαφαρζέ): Χάμπτον 13, Μπνουεναμό 2, Ζόντια, Ντουσέ 9, Μαν 7, Έλντεμπρινκ 10, Ρούπερ 8, Μισέλ 1, Γκουάπο 20, Γκοντίν 6