Νίκη Λευκάδας – Ολυμπιακός 55-95: Άνετο διπλό στη Λευκάδα για τον Ολυμπιακό και φινάλε με «16 στα 16»

Χωρίς να αντιμετωπίσει προβλήματα, η γυναικεία ομάδα μπάσκετ του Ολυμπιακού επικράτησε εύκολα με 95-55 της Νίκης Λευκάδας και ολοκλήρωσε την κανονική περίοδο με το απόλυτο 16 στα 16!

Με τον καλύτερο τρόπο ολοκλήρωσε την κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος η ομάδα μπάσκετ Γυναικών του Ολυμπιακού. Τα κορίτσια του Θρύλου επικράτησαν εύκολα με 95-55 της Νίκης Λευκάδας εκτός έδρας, για τη 18η αγωνιστική της Α1, «κλείνοντας» αήττητες, με «16 στα 16», την κανονική περίοδο! Κόντρα στην ομάδα της Λευκάδας, οι «ερυθρόλευκες» πήραν μεγάλη διαφορά από το πρώτο ημίχρονο, την οποία διεύρυναν ακόμη περισσότερο (+41) στο δεύτερο και με πρώτες σκόρερ τις Σταμολάμπρου, Σπυριδοπούλου και Χάμπλιν, με 15 πόντους η κάθε μία, έφυγαν με το «διπλό» από το νησί, συνεχίζοντας νικηφόρα την πορεία τους στο πρωτάθλημα.

Στα μισά του πρώτου δεκαλέπτου, ο Ολυμπιακός βρέθηκε πίσω από τη Νίκη με 11-6, όμως αντέδρασε και απάντησε με ένα 7-0 σερί, κάνοντας το 13-11, με καλάθι και φάουλ της Σπυριδοπούλου (2:54). Με λέι απ της Χάμπλιν στο 0:58, τα κορίτσια του Θρύλου έφτασαν στο +4 (15-19) και «έκλεισαν» την πρώτη περίοδο με προβάδισμα 19-17 κόντρα στη Λευκάδα. Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι «ερυθρόλευκες» ξεκίνησαν δυνατά και με τρίποντο της Σταμολάμπρου (8:50), ξέφυγαν με +8 (17-25) από τις γηπεδούχες, ενώ με νέο σουτ τριών πόντων, αυτή τη φορά από την Τόλφρι στο 6:30, προηγήθηκαν με +10 (20-30). Με ωραίο τζαμπ σουτ της Βίτολα (2:50), η ομάδα του Μάρτινς Ζίμπαρτς ανέβασε τη διαφορά στο +13 (24-37) και με δύο βολές της Πλουφ στο 0:29, ολοκλήρωσε το πρώτο ημίχρονο με σκορ 44-32, κόντρα στη Νίκη.

Στο 5:41 της τρίτης περιόδου, ο Ολυμπιακός ανέβασε τη διαφορά στη μεγαλύτερη τιμή της έως εκείνο το διάστημα, αφού απομακρύνθηκε με +16 (39-55) από την ομάδα της Λευκάδας, με δίποντο της Σπυριδοπούλου, ενώ στο 2:46, έφτασε στο +19 (44-63), με μία εύστοχη βολή της Σύρρα. Έτσι, με ωραίο τρίποντο της Σπυριδοπούλου στη λήξη του χρόνου (0:02), ο Θρύλος έφτασε στο +20, «κλείνοντας» το τρίτο δεκάλεπτο με προβάδισμα 68-48, κόντρα στη Νίκη! Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο, οι «ερυθρόλευκες» ήταν καταιγιστικές κόντρα στη Λευκάδα, αφού με εξαιρετική άμυνα και επίθεση και επί μέρους σκορ 27-7, έφτασαν ακόμα και στο +41 (54-95), πανηγυρίζοντας, τελικά, το «διπλό» με 95-55.