Παναθηναϊκός – ΠΑΟΚ 68-50

Ο Παναθηναϊκός δεν συνάντησε κανένα πρόβλημα απέναντι στον ΠΑΟΚ, καθώς επικράτησε με 68-50, έκανε το 3-0 και προκρίθηκε στα ημιτελικά των πλέι οφ.

Ο Παναθηναϊκός ήταν ανώτερος σε όλη την διάρκεια του αγώνα κόντρα στον ΠΑΟΚ και επικράτησε άνετα με 68-50, πέτυχε την τρίτη του νίκη κόντρα στον δικέφαλο, καθώς μετρούν και οι αγώνες του πρωταθλήματος και πέρασε στα ημιτελικά των πλέι οφ της Α1 μπάσκετ γυναικών.

Η Ριντ ήταν η κορυφαία των νικητριών με 14 πόντους, 8 ριμπάουντ, 7 ασίστ και 2 κοψίματα, ακολούθησε η Χολμς με 12 πόντους, 7 ριμπάουντ, 7 ασίστ και 4 κλεψίματα, ενώ η Κάιζερ επανήλθε στις καλές εμφανίσεις μετά από καιρό έχοντας 9 πόντους και 6 ριμπάουντ, ενώ βρέθηκε και σε πολύ καλή μέρα αμυντικά. Από την άλλη πλευρά για τον ΠΑΟΚ η Καρλάφτη έβαλε 12 πόντους και η Χόλιβεϊ είχε 11 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Ο αγώνας

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε πολύ δυνατά την αναμέτρηση και δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στις παίκτριες του ΠΑΟΚ και στο τέλος της πρώτης περιόδου έφτασε σε διψήφια διαφορά κάνοντας το σκορ 17-6. Με την έναρξη του δευτέρου δεκαλέπτου οι πράσινες ανέβασαν ακόμα περισσότερο τη διαφορά κάνοντας το σκορ 21-6, ενώ στη συνέχεια ο ΠΑΟΚ αντέδρασε και μείωσε σε 25-16, ενώ το ημίχρονο έκλεισε υπέρ του Παναθηναϊκού με 37-22.

Η εικόνα του αγώνα ήταν ίδια και στο δεύτερο ημίχρονο, ενώ ο ΠΑΟΚ στην αρχή έκανε ένα μικρό 4-0 οι πράσινες απάντησε με ένα σερί 12-0 ανεβάζοντας την διαφορά στο 49-26 και έκλεισαν την τρίτη περίοδο προηγούμενες με σκορ 52-32.  Η τέταρτη περίοδος ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα μετά το +20 των πράσινων, με τις παίκτριες της Ελένης Καπογιάννη να έχουν κατεβάσει τον ρυθμό ο ΠΑΟΚ βρήκε την ευκαιρία να μειώσει, ωστόσο το παιχνίδι ολοκληρώθηκε υπέρ του Παναθηναϊκού με το τελικό σκορ να είναι 68-50.

Δεκάλεπτα: 17-6, 37-22, 52-32, 68-50