«Περίπατος» του Θρύλου και μια ανάσα απ’ τον τίτλο (87-54)

Ο Ολυμπιακός σοβαρεύτηκε, διέλυσε τον Παναθηναϊκό με 87-54, έκανε το 3-2 στις νίκες και θέλει μία ακόμα για να κατακτήσει το πρωτάθλημα.

Θρίαμβος για τον Θρύλο και μια… ανάσα από την κούπα! Ο Ολυμπιακός «πάτησε» τον Παναθηναϊκό με 87-54 στον 3ο τελικό για το πρωτάθλημα της Α1 Γυναικών και είναι πολύ κοντά στο να προσθέσει έναν ακόμη τίτλο στην πλούσια τροπαιοθήκη του.

Οι «ερυθρόλευκες» ήταν ανώτερες σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και έφτασαν δίκαια σε μια μεγάλη και εμφατική νίκη. Κορυφαίες οι Σταμολάμπρου (21π.), Βίτολα (16π, 11 ριμπ.) και Νικολοπούλου (16π.), ενώ για το «τριφύλλι» ήταν σε καλή μέρα οι Μπουντούρη (13π.), Ριντ (12π, 6 ριμπ.) και Φιτζέραλντ (12π.)

Οι παίκτριες του Ολυμπιακού μπήκαν δυναμικά από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης και μέσα σε 4 λεπτά έφτασε στο 10-5, ενώ με δύο σερί τρίποντα της Σταμολάμπρου η διαφορά πήγε νωρίς νωρίς στο +11 και το 16-5. Οι «πράσινες» δεν κατάφεραν να αντιδράσουν, βρήκαν μόλις ακόμη έναν πόντο και το 22-6 ήταν το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου.

Στη δεύτερη περίοδο οι «ερυθρόλευκες» συνέχισαν στο ίδιο τέμπο, με την αρχηγό της ομάδας του Πειραιά να γράφει το 30-9 από την περιφέρεια και την Μπουντούρη να μαζεύει κάπως τη διαφορά για το 32-16. Η Σύρρα πήγε την ομάδα της στο +24, ενώ η Μπουντούρη μείωσε σε 43-21 λίγο πριν πάνε στα αποδυτήρια οι δύο ομάδες.

Κάπου εδώ αξίζει να σημειωθεί πως σε αυτό το σημείο του ματς οι βασικές του Παναθηναϊκού είχαν τα εξής φάουλ: Ριντ 1, Φιτζέραλντ 2, Χολμς 1, Χατζηνικολάου 1. Δείγμα του ότι σε έναν ακόμα τελικό τα φάουλ κατά των βασικών παίκτριων του «τριφυλλιού» δόθηκαν με το… σταγονόμετρο.

Στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου, η Σταμολάμπρου έστειλε κατευθείαν τον Ολυμπιακό στο +28 (49-21) με δύο διαδοχικά τρίποντα. Οι «πράσινες» έβγαλαν μια μικρή αντίδραση και με τις Χαζτηνικολάου, Χολμς και Μπουντούρη πήγαν το σκορ στο 49-32. Η Νικολοπούλου ξεκόλλησε την ομάδα της με γκολ φάουλ για το 52-32, ενώ το τρίτο δεκάλεπτο τελείωσε με το 58-39.

Στην τελευταία περίοδο ο Ολυμπιακός ήταν ακόμη πιο αποφασισμένος και έφτασαν στο +28 (73-45) 4 λεπτά πριν τη λήξη με σερί 11-0. Οι γηπεδούχες στη συνέχεια απλώς διατήρησαν τη μεγάλη διαφορά που είχαν «χτίσει» και πήραν τη νίκη με 87-54.

Τα δεκάλεπτα: 22-6, 43-21, 58-39, 87-54