Ανετη νίκη για τα κορίτσια του Ολυμπιακού (87-57)

Οι Ερυθρόλευκες επικράτησαν εκτός έδρας του Παναθλητικού με 87-57 για την 12η αγωνιστική της Α1.

Νικηφόρα επέστρεψε στο πρωτάθλημα, μετά τη διακοπή λόγω των εορτών των Χριστουγέννων, η ομάδα μπάσκετ Γυναικών του Ολυμπιακού.

Οι νταμπλούχες Ελλάδας επικράτησαν με 87-57 του Παναθλητικού εκτός έδρας, για τη 12η αγωνιστική της Α1. Οι «ερυθρόλευκες» κυριάρχησαν επί της ομάδας των Συκεών, πήραν μεγάλες διαφορές στο ματς και με πρώτη σκόρερ την Αγιούσο, με 19 πόντους (17 η Σουκ, από 11 Σταμάτη, Νικολοπούλου), έφυγαν με το «διπλό» από τη Θεσσαλονίκη, κάνοντας τα «12 στα 12» στο φετινό πρωτάθλημα.

Την Παρασκευή (30/12) στις 14:00, τα κορίτσια του Θρύλου δίνουν ένα ακόμα εκτός έδρας ματς, αντιμετωπίζοντας τον ΓΑΣ Εύνικο, για τη 13η «στροφή» της Α1.

Με τζαμπ σουτ της Σταμάτη (4:14), ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 11-8 και στη συνέχεια, πάτησε ακόμη περισσότερο το «γκάζι», φτάνοντας στο +11 (10-21), με καλάθι της Σουκ (1:40), με το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με σκορ 21-11. Στη δεύτερη περίοδο, οι νταμπλούχες Ελλάδας ξέφυγαν με +17 (19-36), με λέι απ της Αγιούσο (0:57), με την Νικολοπούλου να «τελειώνει» το πρώτο ημίχρονο με 41-23, σκοράροντας στα τέσσερα δευτερόλεπτα!

Στο 4:49 της τρίτης περιόδου, η Σουκ έδωσε «αέρα» 23 πόντων (30-53) στον Θρύλο, ενώ η Σταμολάμπρου «έγραψε» το +27 (39-66, 1:00). Στο τέταρτο δεκάλεπτο, η Σύρρα έκανε το 78-46, με δύο εύστοχες βολές (6:11), με την Αγιούσο να ανεβάζει τη διαφορά στο +36 (46-82) στο 5:55. Οι «ερυθρόλευκες» συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και τελικά, επικράτησαν με +30 (57-87).

Τα δεκάλεπτα: 11-21, 23-41, 39-66, 57-87