ΠΑΟΚ – Ολυμπιακός 55-74: Άνετο πέρασμα από την Πυλαία

Η ομάδα μπάσκετ γυναικών του Ολυμπιακού δεν δυσκολεύτηκε και επικράτησε του ΠΑΟΚ στην Πυλαία με σκορ 74-55.

Ο Ολυμπιακός πέρασε νικηφόρα με 74-55 από την έδρα του ΠΑΟΚ στην Πυλαία στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Παρά την κούραση από τα διαδοχικά ταξίδια και το απαιτητικό ματς στη Λετονία το βράδυ της Τετάρτης, οι «ερυθρόλευκες» μετά το 1ο δεκάλεπτο, κυριάρχησαν ολοκληρωτικά επί του ΠΑΟΚ, προηγήθηκαν μέχρι και με 26 πόντους και έφτασαν με σχετική άνεση στην τελική επικράτηση.

Οι πρωταθλήτριες στρέφουν την προσοχή της ξανά στις ευρωπαϊκές υποχρεώσεις, αφού την Τετάρτη (29/11, 17:00) αντιμετωπίζει στην κεντρική σάλα του ΣΕΦ, την MBK Ρουζόμπεροκ για την 6η και τελευταία στροφή του Eurocup, με στόχο τη νίκη-πρόκριση στην επόμενη φάση. Από κει και πέρα στην αναμέτρηση με τον ΠΑΟΚ, ο Ολυμπιακός είχε τέσσερις παίκτριες με διψήφιο αριθμό πόντων, την Χριστινάκη πρώτη σκόρερ με 16, τις Νικολοπούλου και Γούιλιαμς να σκοράρουν αμφότερες από 14 και τη Βίτολα με 13.

Ισορροπία στο ξεκίνημα

Στην έναρξη της αναμέτρησης οι «ερυθρόλευκες» προηγήθηκαν με 4-0 με σκόρερ τις Βίτολα και Γούιλιαμς, αλλά στη συνέχεια δέχθηκαν ένα 5-0 σερί και με τρίποντο της Γούοκερ έμειναν πίσω στο σκορ με 5-4 (7:54). Η Χριστινάκη έδωσε το προβάδισμα ξανά για το 5-6 (7:43) για να ακολουθήσει νέα ανατροπή με τις γηπεδούχες να φτάνουν στο 9-6 μέχρι τα 6:24. Η απάντηση του Θρύλου, με δίποντο της Σπυριδοπούλου και τρίποντο της Νικολοπούλου, διαμόρφωσε το 9-11 στα 5:36, με τον ΠΑΟΚ να προσπερνάει και πάλι στη συνέχεια με 14-11 μέχρι τα 4:06. Με τρίποντο της Γουίλιαμς οι πρωταθλήτριες ισοφάρισαν σε 14-14 και με νέο τρίποντο της Νικολοπούλου προηγήθηκαν ξανά με 16-16, 2:39 πριν τη λήξη της περιόδου. Στη συνέχεια ο ΠΑΟΚ προσπέρασε με 21-17  ένα τρίποντο και δυο  βολές της Τζόουνς στα 2:08, για να ολοκληρωθεί το ημίχρονο με το σκορ στο 23-22, μετά από δυο εύστοχες ελεύθερες βολές της Καρλάφτη στα 9’’.

Ανατροπή και «ερυθρόλευκο» προβάδισμα στο ημίχρονο!

Ο Θρύλος μπήκε πολύ δυνατά στη 2η περίοδο και ανέτρεψε πλήρως την κατάσταση αφού κατάφερε να κυριαρχήσει στο παρκέ. Με όπλο την άμυνα, στο διάστημα αυτό οι «ερυθρόλευκες» δέχθηκαν μόλις 6 πόντους, σκόραραν 18 και πήγαν στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ με 29-40! Το 23-22 του πρώτου 10λέπτου, είχε μετατραπεί σε 23-26 με τους τέσσερις σερί πόντους της Καρλάφτη (9:04) και της Τόμπιν (7:36) με την Χριστινάκη να γράφει το 25-30 μέχρι τα 5:28, για τον Ολυμπιακό που έτρεχε ένα επιμέρους 8-2 στο διάστημα αυτό. Με δυο τρίποντα της Γουίλιαμς (3:23) και της Χριστινάκη ο Θρύλος μετέτρεψε σε διψήφια τη διαφορά για το 26-36 στα 3’. Η Χριστινάκη σκόραρε και για το 28-40 (1:45) ενώ η Κιιλαζίδου διαμόρφωσε με μια βολή το 29-40 (1:36) το οποίο ήταν το σκορ του ημιχρόνου.

Πάτησε «γκάζι» στην τρίτη περίοδο και ξέφυγε με +26!

Τον ίδιο ρυθμό διατήρησαν οι «ερυθρόλευκες» και στην 3η περίοδο, φτάνοντας στο 29-45 με τρίποντο της Γουίλιαμς για το +16  που ήταν στο σημείο αυτό η μεγαλύτερη τιμή της διαφοράς στα 8:21. Η Βίτολα ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 29-47 (7:21) και η Νικολοπούλου διαμόρφωσε με τρίποντο το 33-50.  Η Βίτολα έγραψε και το 33-52 στα 5:40, με την Νικολοπούλου να πετυχαίνει νέο τρίποντο εκτοξεύοντας τη διαφορά στο +22 για το 33-55 στα 4:50. Στα λεπτά που απέμειναν οι «ερυθρόλευκες» διατήρησαν  τον απόλυτο έλεγχο φτάνοντας τη διαφορά στο +26 για το 38-64 που ήταν το σκορ στο φινάλε της 3ης περιόδου.  Στην τελευταία περίοδο και με δεδομένη τη μεγάλη υπέρ του διαφορά, ο Ολυμπιακός κατέβασε προσωρινά στροφές, γεγονός που εκμεταλλεύτηκε ο ΠΑΟΚ, ο οποίος με ένα επιμέρους 17-2, μείωσε σε 55-66 έως τα 4:43. Οι «ερυθρόλευκες» δεν επέτρεψαν την περαιτέρω μείωση της διαφοράς και απάντησαν με ένα 6-0 επαναφέροντας τη διαφορά στο +17 για το 55-72 δια χειρός,  Χριστινάκη στα 1:22. Η Τόμπιν με δίποντο στα 8’’ διαμόρφωσε το τελικό 55-74, με το οποίο ο Θρύλος έφυγε νικητής από την Πυλαία.

Τα δεκάλεπτα: 23-22, 29-40, 38-64, 55-74

ΠΑΟΚ (Αγγελίδης): Γουόκερ 23(3), Κιλαζίδου 7, Ράις 5, Τόλη, Κουμαντσιώτου, Μυλωνάκη, Μιχαηλίδου 2, Σταματάκη, Τζόουνς 18

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Θάνος Νίκλας): Γουίλιαμς 14(2), Σπυριδοπούλου 2, Σύρρα 2, Νικολοπούλου 14(4), Καρλάφτη 7, Δίελα, Βίτολα 16(1), Χριστινάκη 16(1), Κολλάτου, Τόμπιν 6