Ολυμπιακός-Μπάγερν Μονάχου (77-69): Τα εύκολα… δύσκολα έκαναν οι Ερυθρόλευκοι

Ο Ολυμπιακός αν και βρέθηκε στο +20 στα μέσα της δεύτερης περιόδου, είδε το προβάδισμά του να μειώνεται μόλις στο +6 λίγο πριν το τέλος. Παρ' όλα αυτό οι Ερυθρόλευκοι διαχειρίστηκαν το προβάδισμά τους και πέτυχαν την 7η νίκη της σεζόν.

Ο Ολυμπιακός έδειξε από την αρχή της αναμέτρησης απέναντι στην Μπάγερν ότι θέλει περισσότερο την νίκη, και το κατάφερε αν και στο τέλος…. αγχώθηκε λίγο. Οι Ερυθρόλευκοι επικράτησαν με 77-69 επί της γερμανικής ομάδας και επέστρεψαν στα θετικά αποτελέσματα μετά από δύο ήττες. Οι πρωταθλητές Ελλάδας πέτυχαν την 7η  νίκη της σεζόν στη διοργάνωση και πλέον έχουν θετικό σερί. Δεν έκανε το ντεμπούτο του με τα ερυθρόλευκα ο Πετρούσεφ.

Αφεντικό από την αρχή, +20 στα μέσα του δεύτερου 10λέπτου

Ο Ολυμπιακός ήταν καταιγιστικός από το ξεκίνημα της αναμέτρησης και με τα τρίποντα των Κάναν, Πίτερς και Γούκαπ πήρε γρήγορα προβάδισμα με 13-2 στο πρώτο πεντάλεπτο. Οι Ερυθρόλευκοι συνέχισαν να είναι το ίδιο αποδοτικοί στην επίθεση , ενώ με την καλή τους άμυνα κλείδωσαν τα επιθετικά ατού της Μπάγερν και τελικά έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο +16(24-8).

Το δεύτερο 10λεπτο βρήκε τους παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα να προηγούνται με 20 πόντους, που ήταν και η μεγαλύτερη διαφορά του πρώτου ημιχρόνου. Στη συνέχεια η Μπάγερν βρήκε κάποια σημαντικά καλάθια από τους Φρανσίσκο, Βάιτμαν και Έντουαρντς, με τους φιλοξενούμενους να κλείνουν τη ψαλίδα και να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με 12 πόντους στη πλάτη τους (41-29).

Πιο επιθετική στη τρίτη περίοδο, μείωσε σε 48-41

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε δυνατά με τον Μιλουτίνοφ να βρίσκει 4 πόντους και να κάνει το 48-29.Όμως η Μπάγερν από εκείνο το σημείο άρχισε να σκοράρει με μεγαλύτερη άνεση και χάρις στους πόντους από τους Έντουαρντς, Βάντμαν και Ράντοντσιτς μείωσε μέχρι τους 7 (48-41) στη μικρότερη διαφορά μετά το πρώτο δεκάλεπτο. Ωστόσο δεν υπήρξε συνέχεια και η Τρίτη περίοδος έκλεισε στο +10 (54-44).

Διαχείριση και η 7η νίκη της σεζόν

Στο τέταρτο 10λεπτο ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με δύο εύστοχα τρίποντα από τους Λαρεντζάκη και Πίτερς, ενώ στη συνέχεια οι παίκτες του έριξαν τον ρυθμό. Όμως οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και μείωσαν σταδιακά με τους συνεχόμενους πόντους των Έντουαρντς, Μπόνγκα και Μπράνκοβιτς. Η Μπάγερν μείωσε σε 75-69 λίγο πριν το τέλος, ωστόσο δεν μπόρεσε να αγχώσει άλλο τον Ολυμπιακό ο οποίος πήρε την 7η νίκη του στη φετινή Euroleague με σκορ 77-69.

Τα δεκάλεπτα: 24-8, 41-29, 54-44, 77-69

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 14 (1/5 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Κάναν 8 (2/6 τρίποντα), Λούντζης, Λαρεντζάκης 13 (3/5 τρίποντα), Φαλ 7 (5 ριμπάουντ), Παπανικολάου 8 (2/3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Μπραζντέικις (0/3 σουτ), Πίτερς 14 (2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Μιλουτίνοβ 12 (5/6 δίποντα, 2/3 βολές, 6 ριμπάουντ), Σίκμα 1, ΜακΚίσικ.

ΜΠΑΓΕΡΝ (Λάσο): Γουάιλερ-Μπαμπ 9 (3/5 τρίποντα), Φρανσίσκο 10 (3/11 σουτ, 2/2 βολές, 5 ασίστ), Έντουαρντς 11 (1/5 τρίποντα), Βάιντεμαν 5 (1), Γκιφάι (0/4 σουτ), Ράντοντσιτς 3 (5 ριμπάουντ), Μπόνγκα 6 (2), Χάρις 8 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Μπράνκοβιτς 5 (1), Καρτσένκοφ 4 (1/5 τρίποντα), Μπούκερ 4 (5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Γκιλέσπι 4.