Ολυμπιακός – Εύνικος 77-45: Άνετη νίκη για τις ερυθρόλευκες

Ακόμα μία νίκη στο πρωτάθλημα για την γυναικεία ομάδα μπάσκετ του Ολυμπιακού, με τις ερυθρόλευκες να επικρατούν του Εύνικου με 77-45 για την 19η αγωνιστική της Α1

Μία ακόμη νίκη στο πρωτάθλημα, για την ομάδα μπάσκετ των γυναικών του Ολυμπιακού. Με κορυφαία σκόρερ την Γουίλιαμς με 24 πόντους, οι πρωταθλήτριες Ελλάδας επικράτησαν με 77-45 του Εύνικου στο ΣΕΦ, για τη 19η αγωνιστική της Α1, σε ένα ματς χωρίς τις τραυματίες Χριστινάκη, Σπυριδοπούλου και Αναστασοπούλου.

Στην αίθουσα 5 του Σταδίου Ειρήνης και Φιλίας, τα κορίτσια του Ολυμπιακού κυριάρχησαν από το πρώτο ημίχρονο, στο οποίο προηγήθηκαν με +21 (44-23), έφτασαν άνετα στην τελική επικράτηση κόντρα στον Εύνικο και διεύρυναν, έτσι, το νικηφόρο τους σερί, παραμένοντας στην κορυφή του πρωταθλήματος, κρατώντας το πλεονέκτημα έδρας, ενόψει των επερχόμενων πλέι οφ.

Εξαιρετική άμυνα, +21 (44-23) στο ημίχρονο!

Με τρία διαδοχικά καλάθια της Βίτολα (9:47, 9:07, 8:29), ο Ολυμπιακό προηγήθηκε με 6-0, στο ξεκίνημα του ματς, ενώ ξέφυγε με 13-5, με τζαμπ σουτ της Γουίλιαμς από το ύψος των βολών (5:14). Η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με 20-13 προβάδισμα για τις πρωταθλήτριες Ελλάδας, μετά από γκολ-φάουλ της Νικολοπούλου (0:36). Με καλάθι και φάουλ, αυτή τη φορά από την Γουίλιαμς (9:14), «μπήκαν» οι ερυθρόλευκες στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο οποίος πήραν «αέρα» εννιά πόντων (22-13), με την Κολλάτου να ανεβάζει τη διαφορά στο +12 (31-19). Εξαιρετική ασίστ της Βίτολα, ωραία προσποίηση της Τόμπιν και καλάθι, για το 35-21, στο 3:39, με την Καρλάφτη να «τελειώνει» το ημίχρονο με 44-23, με buzzer-beater τρίποντο από τη γωνία (0:01), μετά από εκπληκτική κυκλοφορία μπάλας των ερυθρόλευκων.

Προβάδισμα +39 (68-29) στην τρίτη περίοδο!

Στο 6:27 της τρίτης περιόδου, η Γουίλιαμς ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 53-23, με τρίποντο από τη γωνία, μετά από ωραία συνεργασία, ενώ στο 4:20, «έγραψε» το +34 (59-25) για τον Ολυμπιακό, με λέι απ στον αιφνιδιασμό, φτάνοντας τους 20 πόντους στο ματς. Στο 2:40, η Κολλάτου σκόραρε στην κόντρα, μετά από ωραία ασίστ της Νικολοπούλου, για το +36 (65-29), με την Δίελα να κάνει το +39 (68-29), με γκολ-φάουλ (2:10). Ο Εύνικος μείωσε σε 69-34, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το τρίτο δεκάλεπτο. Ανάλογη η εικόνα και στην τέταρτη περίοδο, με την νεαρή Κυριακούδη να διαμορφώνει το τελικό 77-45, 1:33 για το φινάλε.

Τα δεκάλεπτα: 20-13, 44-23, 69-34, 77-45

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Θάνος Νίκλας): Γουίλιαμς 24(1), Κυριακούδη 1, Σύρρα 6, Καμπιτσιούλη, Νικολοπούλου 12, Καρλάφτη 9(2), Δίελα 5, Βίτολα 12, Κολλάτου 6, Τόμπιν 2

Εύνικος (Μπάρτζος): Μάρτιν 10, Στούπα 10(2), Εμμανουηλίδου, Σταμάτη 5(1), Κασάπογλου 4, Βιντσιλαίου 4(1), Μπέρκμαν 4, Κωτσίνη, Σμιθ 8