Δεν είχε πρόβλημα με τη Νίκη ο γεμάτος Ολυμπιακός

Οι Ερυθρόλευκες επικράτησαν στη Λευκάδα με 63-37 στη δεύτερη μέρα του 3ου Διεθνές Τουρνουά της πόλης.

Έχοντας όλες τις διεθνείς στο ρόστερ του, ο Ολυμπιακός επικράτησε της Νίκης στη Λευκάδα με σκορ 63-37 στο πλαίσιο του 3ου Διεθνές Τουρνουά της πόλης. Ο Γιώργος Παντελάκης για πρώτη φορά από την αρχή της προετοιμασίας της ομάδας είχε επιλογές στον πάγκο του, ο Θρύλος παρουσίασε πολύ καλό πρόσωπο σε τρεις περιόδου και κατέκτησε άνετα το ροζ φύλλο αγώνα.

Ο Ολυμπιακός από το ξεκίνημα του ματς έδειξε τις προθέσεις του και με 4 πόντους της Τζόνσον έτρεξε γρήγορα ένα 9-0 σερί επί της Νίκης. Η Ουόλκερ μείωσε τη διαφορά στους 5 (4-9) όμως και πάλι ο Θρύλος με ένα νέο 5-0 έστειλε την απόσταση στους 11 πόντους (4-15).  To δεκάλεπτο βρήκε την ομάδα του Γιώργου Παντελάκη στο 6-17 έχοντας καλό ρυθμό παρότι ήταν η πρώτη φορά που ήταν όλες οι αθλήτριες του μαζί.

Οι «ερυθρόλευκες» προηγήθηκαν με 13 πόντους (6-19), όμως η Νίκη αναθάρρησε και απέκτησε σκορ από την περιφέρειά της. Με τις δύο Τσινέκε να πετυχαίνουν σουτ από τα 6 μέτρα, μείωσε σε 24-27   με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με τρεις πόντους να τις χωρίζουν.

Με την επιστροφή του στο παρκέ ο Θρύλος έτρεξε ένα 6-0 σερί με την άμυνά του να του προσφέρει αιφνιδιασμούς για το 26-33. Το δίποντο της Σταμάτη έκανε το 26-35 και η Νικολοπούλου προσέφερε προβάδισμα 11 πόντων στην ομάδα του Πειραιά με 5’15’’ να απομένουν για την περίοδο. Έπειτα από πάσα της Νκολοπούλου και δίποντο της Μάζιτς ο Ολυμπιακός πέρασε με 12 πόντους (29-41) με 3’06’’ για το δεκάλεπτο. H πίεση στην άμυνα, η διαφορά κλάσης των δύο ομάδων και δύο σερί εύκολα καλάθια της Λίτση, οδήγησαν τον Θρύλο στο τελευταίο δεκάλεπτο με 21 πόντους διαφορά (29-50).

Χωρίς κάποια μεγάλη αλλαγή και το τέταρτο δεκάλεπτο. Ο Θρύλος κράτησε τη διαφορά κοντά στους 20 πόντους (34-53 στο 5’ 43’’) και η Τζόνσον από κοντά στη συνέχεια διαμόρφωσε το 37-59. Το ματς είχε πάρει τον δρόμο του, με βολές οι «ερυθρόλευκες»  έφτασαν στο 37-63 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

Τα δεκάλεπτα: 6-17, 24-27, 29-50, 37-63

ΝΙΚΗ ΛΕΥΚΑΔΑΣ (Δουβίκας): Τσινέκε Αικ. 4, Τσινέκε Ελ. 8 (2), Σύρρα 2, Παπαμιχαήλ 5, Ουόλκερ 8, Μπαλτά 5, Αρώνη, Πολίτη, Νάιτ 3 (1), Κοντογεωργού, Στεπάνοβιτς 2, Μπάλτσα

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Παντελάκης): Τόμας 8 (1), Μάζιτς 13 (1), Σταμάτη 4, Αυτζή 2, Σπυριδοπούλου 3, Παυλοπούλου 2, Νικολοπούλου 5, Σωτηρίου, Λίτση 6, Τζόνσον 13, Κοσμά 7