Ολυμπιακός- Νίκη Λευκάδας 79-69

Με ροτέισον λόγω του επικείμενου ματς της Ευρωλίγκας την Τρίτη, ο Ολυμπιακός επικράτησε με 79-69 της Νίκης Λευκάδας για την 7η αγωνιστική της Α1 Γυναικών.

Η γυναικεία ομάδα μπάσκετ του Ολυμπιακού με «όπλο» της την άμυνα κατέκτησε την 92η της νίκη σε όλες τις εγχώριες διοργανώσεις. Πρώτη σκόρερ για την ομάδα του Ολυμπιακού η Άννα Σπυριδοπούλου με 14 πόντους ενώ την ακολούθησε η Μιρνα Μάζιτς με 13.

Οι Πειραιώτες κόλλησαν στο σκορ και η Νίκη ισοφάρισε με 7-7, για να πετύχει η Σωτηρίου το τρίποντο για το 10-7 των γηπεδούχων. Η ομάδα της Λευκάδας επέστρεψε και προσπέρασε με τρεις (10-13) με 3:40 για το δεκάλεπτο. Ο Ολυμπιακός μείωσε σε 15-16 με ντράιβ της Τόμας, με το δεκάλεπτο όμως να τελειώνει στο 15-19.

Οι γηπεδούχοι ανέβασαν στροφές στο δεύτερο δεκάλεπτο, με δίποντο της Τζόνσον και τρίποντο της Σπυριδοπούλου προηγήθηκε με 20-19, με την Σταμολάμπρου να τις ακολουθεί για το +4 (23-19), με 7 λεπτά για το τέλος του ημιχρόνου. Η Ελληνίδα γκαρντ με τον ίδιο τρόπο έκανε και το 29-25 και με ένα ακόμα από τα 6,75μ έκανε το 34-29. Το ημίχρονο έκλεισε στο 40-34.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, η Νικολοπούλου πέτυχε το 43-37, με τις Ερυθρόλευκες να πατάνε καλύτερα στα πόδια τους και να ξεφεύγουν με οχτώ πόντους έπειτα από δίποντο της Μάζιτς (47-39). Η Νίκη μείωσε σε 47-44 με τρίποντο της Νάιτ με 5:15 για το δεκάλεπτο, η Μαζιτς και πάλι από τις βολές διαμόρφωσε το 51-46 με τρεισήμισι λεπτά να απομένουν για την περίοδο. Μετά την ισοφάριση των γηπεδούχων, η Σπυριδοπούλου έκανε το 53-51 και το 55-53, όμως η Μπαλτά σκόραρε για το προβάδισμα της Νίκης. Από τις βολές η Τζόνσον ισοφάρισε (56-56) για να κλείσει το δεκάλεπτο στο 59-56 από προσπάθεια της Τόμας.

Ο Ολυμπιακός πίεσε στην άμυνα και άρχισε να ξυπνάει. Το δίποντο της Τόμας και το τρίποντο της Σταμάτη διάφορα 8 πόντων για την ομάδα του Πειραιά (64-56). Η Τζόνσον με τέσσερις συνεχόμενους πόντους έγραψε το 68-60 και η Νικολοπούλου πραγματοποίησε το 70-62 με 4:20 να απομένει. Η ομάδα του Πειραιά πέρασε με 10 πόντους διαφορά μετά τις βολές της Μάζιτς (72-62), ενώ με ντράιβ η ψηλή των γηπεδούχων έκανε και το 74-64.

Το 79-69 του ήταν το τελικό σκορ της αναμέτρησης με τον Ολυμπιακό πλέον να επικεντρώνεται στην Ευρωλίγκα και το παιχνίδι της Τρίτης στο ΣΕΦ με την Perfumerias Avenida.

Τα δεκάλεπτα: 15-18, 40-34, 59-56, 79-69

Ολυμπιακός (Παντελάκης): Τόμας 11 (1 τρ. , 4 ασ), Μάζιτς 13 (4/9 διπ. , 7 ριμπ.), Σταμάτη 7 (2/5 τρ. ), Σπυριδοπούλου 14 (1/3 τρ. ,7 ριμπ.), Παυλοπούλου 2, Νικολοπούλου 8 (3/6 διπ. , 4 ασ.), Σωτηρίου 3 (1/2 τρ.), Λίτση 4, Κόσμα, Τζόνσον 8 (5 ριμπ. , 3 ασ), Σταμολάμπρου 9 (3/5 τρ. , 5 ασ)

Νίκη Λευκάδας (Δουβίτσας): Κάμπελ 11, Τσινέκε Αικ. 1, Τσινέκε Ε. 11 (2), Σύρρα, Παπαμιχαήλ 11, Ουόκερ 8, Μπαλτά 12 (2),Νάιτ 15 (1).