Ρίγα – Ολυμπιακός 70-44

Οι Ερυθρόλευκες πλήρωσαν ακριβά το κακό δεύτερο δεκάλεπτο, στο οποίο πέτυχαν μόλις 4 πόντους και ηττήθηκαν με 70-44 από την Ρίγα, για την 12η αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

Την ήττα στη Λετονία με 70-44 από την Ρίγα γνώρισε η γυναικεία ομάδα μπάσκετ του Ολυμπιακού, για την 12η αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

Οι Ερυθρόλευκες δεν βρέθηκαν σε καλή επιθετική βραδιά και μοιραία γνώρισαν την ήττα από την ομάδα του Μάρτινς Ζίμπαρτς. Οι νταμπλούχες Ελλάδας πλήρωσαν ακριβά το γεγονός ότι σκόραραν μόλις 4 πόντους στη δεύτερη περίοδο, ενώ μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο κατάφεραν να πετύχουν πάνω από 15 πόντους (16π.).

Αντίθετα, οι γηπεδούχες εκμεταλλεύτηκαν στο έπακρον τα κενά στην «ερυθρόλευκη» άμυνα, χτύπησαν στα αδύνατα σημεία του Ολυμπιακού και πήραν το ροζ φύλλο αγώνα.

Πρώτη σκόρερ για την ομάδα του Γιώργου Παντελάκη ήταν η Τίκβιτς με 12 πόντους, ενώ από κοντά ακολούθησε η Αγγελική Νικολοπούλου με 11 πόντους. Από τις νικήτριες 17 πόντους η Λέβα Πουλβερέ, 13 η Κριστίν Βιτόλα και 11 η Σειλάνι Πέντι.

Η εικόνα του αγώνα:

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε δυνατά το παιχνίδι και προηγήθηκε με 16-10. Η Ρίγα, ωστόσο, αντέδρασε και με σερί 12-0 έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο +6 (22-16). Στη δεύτερη περίοδο οι Λετονές κυριάρχησαν απόλυτα στο παρκέ, «έπνιξαν» με την άμυνά τους τον Ολυμπιακό και στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου έφτασαν στο +16 (36-20). Στο δεύτερο μέρος η Ρίγα ανέβασε ακόμα περισσότερο τη διαφορά και πήρε εύκολα στη νίκη με 70-44.

Τα Δεκάλεπτα: 22-16, 36-20, 52-31, 70-44